Češi tvrdí: Naše potraviny jsou lepší než zahraniční

Češi věří více tuzemským potravinám než zahraničním, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který si objednalo ministerstvo zemědělství.

Podle v pondělí zveřejněného průzkumu CVVM) si necelé tři čtvrtiny (71 procent) občanů myslí, že české potraviny jsou kvalitní, zahraničním věří 33 procent.
 

Zahraniční potraviny si tak za posledních šest let u tuzemských spotřebitelů pohoršily, v roce 2005 jim důvěřovalo 60 procent respondentů. Mírně se také zhoršila situace českých potravin, důvěra v ně klesla o deset procentních bodů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POTRAVINY ZDRAŽILY v každém kraji jinak. PŘEHLED CEN
 

"Výsledky průzkumu jsou pro ministerstvo zemědělství důležité. Máme v rukou hmatatelné výsledky o tom, co si skutečně Češi myslí o potravinách v našich obchodech. Získali jsme podklad pro plánování strategií a kampaní ministerstva. V posledních letech žádný takto zaměřený materiál neexistoval," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).
 

Zdravotní nezávadnost je podle necelých tří čtvrtin (71 procent) odpovídajících vysoká, zahraniční potraviny takto ocenila pouze polovina (52 procent) dotázaných.S hygienickými podmínkami při prodávání je přímo nespokojená necelá desetina (osm procent) českých občanů.
 

"Největší podíl zvolil variantu odpovědi tak napůl, což vyjadřuje jak uspokojivé, tak neuspokojivé zkušenosti a jistou míru problémů. Přímou spokojenost pak deklarují více než dvě pětiny (44 procent) lidí," dodávají autoři průzkumu.
 

Podle svých tvrzení devět desetin (91 procent) Čechů odradí od koupě potravin nespokojenost s hygienickými podmínkami. Necelá desetina (sedm procent) by si i přes neodpovídající hygienické podmínky potraviny zakoupila.

Průzkum provedlo CVVM v prosinci 2011, odpovídalo v něm 1060 českých občanů starších patnácti let.

hel TN.cz