Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 2. 2012

Česká příroda v ohrožení, ryby ohrožuje asijská škeble

Přirozenou rovnováhu v českých řekách podle odborníků vážně ohrožuje škeble asijská, která se dostala do tuzemských řek. Ve středu o tom informuje deník Mladá fronta Dnes.

"Neustále roste počet exotických druhů, které se na nová místa dostávají s pomocí lidí, ohrožují původní společenstva živočichů a rostlin i celé ekosystémy," sdělil listu Martin Reichard z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

 

Škeble dovezli lidé spolu s rybami určenými k chovu. Vědcův výzkum zveřejnil ve středu prestižní časopis Biology Letters, a to i kvůli dalšímu objevu - larvy škeble asijské parazitují téměř na všech druzích sladkovodních ryb. Dokonce i na těch, které samy kladou jikry (tedy "parazity") do žaberních dutin škeblí, což je třeba případ hořavek. "Škeble asijská převrátila naruby vztah hostitel - parazit. Její larvy sice parazitují na hořavkách, ale jikry hořavky už v těle asijské škeble přežívat nemohou," vysvětluje Reichard s tím, že ryba je tak zneužívána k jejímu dalšímu šíření.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KOLIK STOJÍ PŘÍRODA? Britové to zkusili spočítat!

 

Mohlo by se stát, že škeble asijská vytlačí české škeble, pro populaci českých raků je zase zničující invaze raka amerického, který přenáší zhoubnou plíseň.

tn.cz / mediafax / hru
Reklama