pohotovost

Turisté odlétají z Egypta i proti své vůli. Cestovky prodělají miliony

Nepokoje v Egyptě vyhánějí turisty z letovisek. České cestovní kanceláře kvůli špatné politické situaci prodělají více než 40 milionů korun.

Také dnes přistálo v Česku hned několik plně naložených letadel z Egypta. Asi nejrazantnější formu zvolila cestovní kancelář Exim Tours. Ta své klienty v zemi nenechává ani do konce zaplacené dovolené. Před odletem a často v noci je nahání do autobusů a sváží na letiště.


Klienti ale nechápou, proč ti z ostatních cestovek tam mohli zůstat. "Řekli nám v deset večer, ať se zabalíme a v jednu hodinu ráno jsme připravení na recepci. Vůbec to nechápeme, bavili jsme se s místními lidmi a v Hurghadě se nic neděje," řekla jedna z klientek Exim Tours.


Podobně na tom byly i Jana a Pavlína Soukupovy. Na jedenáctidenní dovolenou si šetřily tři roky. Egypt byl jejich sen. Po třech dnech v Hurghádě jim ale delegát řekl, že se mají sbalit a odjet na letiště.


"Byly jsme donucení odletět. Ptala jsem se delagáta, co se stane, když tam na vlastní pěst zůstaneme do konce dovolené a on mi řekl, že pro nás nepřiletí žádné letadlo," řekla Jana Soukupová.
 


Náhradní dovolenou neřeší


O svou dovolenou tedy přišly. Teď řeší, co dál. Od cestovní kanceláře budou žádat náhradu. "Buďto peníze a nebo jinou dovolenou. Ještě osm dní jsme tam měly být. Nevadilo by nám, kdyby nám nabídli úplně jinou dovolenou, třeba Chorvatsko, to je jedno," dodala Pavlína Soukupová.


Jenže Exim Tours zatím náhrady pro turisty vůbec neřeší. Tvrdí, že se to týká necelých deseti procent klientů, které měli v té chvíli Egyptě. Jednat s nimi bude nejdříve v příštím týdnu. Klienti teď mohou na pobočkách sepsat maximálně reklamaci zájezdu.


"Reagovali jsme na výzvu ministerstva zahraničí. A rozhodli jsme se preventivně pro tohle toto opatření a věříme, že teď investujeme do důvěry našich klientů. Ti lidé musejí poslouchat cestovky a vnímat to jako krajní mez. Je to o volbě cestovní kanceláře," řekl mluvčí Exim Tours Stanislav Zíma.Ztráta 40 milionů


Ze zkažené dovolené nejsou smutní jenom turisté, ale i cestovní kanceláře. Kvůli nepokojům prodělají více než 40 milionů korun. "Hovoříme zatím zhruba o stovkách tisíc korun. Bude velmi záležet kolik letů nakonec do Egypta nevypravíme," řekl mluvčí CK Fischer Jan Osúch. "Pohybujeme se v řádu milionů, mohou dosáhnout i 20 milionů korun," dodal Stanislav Zíma, mluvčí Exim Tours.


Letadla s turisty směr Egypt neodletí z Česka ještě minimálně celý příští týden. Cestovky turisty jen odvážejí domů. Aktuálně jich je v letoviscích ještě stále přes tři tisíce. Poslední odletí z Egypta až v pondělí 26. srpna. Pak se uvidí. Nejvíc záleží na rozhodnutí Ministerstva zahraničí.


"Pro některé cestovní kanceláře to mohou být těžké okamžiky. Na Slovensku zkrachovala cestovní kancelář Medina, která bylo soustředěná především na arabské destinace," řekl Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří.
 

tn.cz / TV Nova / anš