Změny na železnici

VELKÝ PŘEHLED: České dráhy zdražily jízdné a změnily řády! Podívejte se, co je jinak

Vlak
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

České dráhy opět zdražily jízdné. Kromě toho ještě v neděli změnily jízdní řády, lidé tak budou muset oželet některé regionální spoje, naopak jiné spoje byly posíleny.

Pokud jezdíte vlakem, pozor, v neděli se změnily jízdní řády. Na některých místech budou vlakové spoje posíleny, jinde však dojde na omezení provozu. České dráhy si navíc pro lidi připravily ještě jedno překvapení – zdraží jízdné!

Podle drah by se měly jízdenky v průměru zdražit o 2,5 procenta. Vychází to tak, že za každých padesát kilometrů zaplatí cestující o korunu víc. Paradoxně tak nejvíce zdraží jízdné, čím déle vlakem pojedete. Například na trase Praha – Brno jízdenka prodraží o pět korun korun, bude stát 215 korun. Na trase z Prhay do Kolína stála jízdenka 87 korun, od neděle vyjde na 89 Kč. Do Plzně jste se z Prahy až do teď dostali za 100 Kč, nyní si připlatíte o tři koruny více.
 

"Při jízdě v délce 20 kilometrů se cena zvedne z 34 na 35 korun," vypočítal už před časem Miroslav Šebeňa, ředitel Českých drah pro marketing a produkty.
 

Kromě zdražení jízdného České dráhy plánují změny v regionální dopravě a to se může dotknou obyvatel menších obcí. Například v Drahoňovicích na Olomoucku přijdou lidé o jeden ranní a dva večerní spoje. Když tedy někdo bude chtít cestovat o víkendu cestovat například do Prostějova. Musí jít buď pěšky, nebo si vzít taxík, ale ten vyjde o hodně dráž než pětatřicetikorunové jízdné.
 

"Autobus tam nejezdí, dá se jedině vlakem. Když se zruší vlak, budeme muset pěšky," stěžují si obyvatelé Drahanovic. "Je to špatné... v každém případě," přidávají se další.České dráhy ale tvrdí, že jde pouze o drobné úpravy, které se odvíjejí podle toho, co si u nich zaplatily krajské úřady. "Jedná se o takové nejrozumnější řešení, tak aby to co nejlépe vyhovovalo cestujícím a přitom, aby to bylo ekonomické," vysvětluje mluvčí Českých drah Radek Joklík.
 

PŘEHLED ZMĚN V JÍZDNÍCH ŘÁDECH ČESKÝCH DRAH NAJDETE ZDE:

 

Jsou ale trasy, kde se počty vlaků zvýší. Jednou z nich je i nejvytíženější český koridor mezi Prahou a Ostravou. Tam od pondělí začal jezdit nový dopravce – LeoExpress. Ten denně vypraví osm spojů. Na stejné trase vypraví 18 vlaků i žlutý RegioJet, počty vlaků Českých drah zůstávají stejné, u nich se jen mírně změnily časy odjezdů.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o změnách v jízdních řádech:
 

hmr tn.cz / TV Nova