Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa všichni byli pro

Česko přijme uprchlíky ze Sýrie, rozhodla vláda! Souhlasíte?

Vláda souhlasila s udělením azylu uprchlíkům ze Sýrie. Na twitteru to uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podle návrhu pro jednání vlády má jít o 15 rodin s dětmi, celkem zhruba 70 uprchlíků, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Před jejich případným přesídlením je důkladně prověří české bezpečnostní složky. Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu. Pokud projeví zájem, budou moci zůstat v ČR natrvalo.

 

Náklady na přesídlení bude hradit ministerstvo vnitra. Ministerstvo ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně také monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti.


 

K pomoci syrským uprchlíkům vyzvali ministry vnitra a zahraničních věcí ČR společným dopisem také jejich němečtí protějškové.

 

Anketa

Jste pro přijímání syrských uprchlíků?

Hlasovalo 9736 lidí.

 

Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. Západní státy se zavázaly, že přijmou na 100.000 uprchlíků ze Sýrie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve na jednání v Bruselu prohlásil, že Česko není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. Řekl ale, že by republika mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny. Podle Chovance chce ČR pomáhat hlavně v zemích, které se Sýrií sousedí. Opoziční TOP 09 ale míní, že Česko může přijmout stovky syrských uprchlíků.

 

Čeští lékaři již nyní pečují v Jordánsku o děti syrských uprchlíků v rámci vládního programu MEDEVAC.

čtk TN.cz