Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2009 17:23

Česko si připomíná Cyrila a Metoděje. Tisíce lidí ve Velehradě

Zdroj: TV Nova

Neděle připomíná v církevním kalendáři slavnost svatého Cyrila a Metoděje a odkaz jejich křesťanské mise.

O víkendu se ve Velehradě v souvislosti se svátkem slovanských zvěrozvěstů konaly již podesáté Dny lidí dobré vůle.


Vyvrcholením akce byly nedělní pouť a mše svatá, jejichž hlavním celebrantem byl kardinál Jozef Tomko. "Naše budoucnost je v ochraně mravní kultury víry jako je cyrilometodějské dědictví, jako křesťanský humanismus," apeloval na posluchače při mši kardinál.


Na pouť i mši mířily tisíce lidí. Policisté proto uzavřeli obchvat Starým Městem, který slouží jako dočasné parkoviště. Lidé tam musejí odstavit auta, na pouť se dá dostat pouze na kole nebo pěšky.


Ještě před začátkem mše se mohli poutníci ve Velehradě vyzpovídat ve dvou desítkách improvizovaných zpovědnit před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.


Tradice velehradských poutí začala v období národního obrození. Poté, když areál kláštera opustili mniši, začaly Velehrad navštěvovat tisíce poutníků. K nim se v dubnu roku 1990 připojil i papež Jan Pavel II.


Během soboty byl pro návštěvníky připravený kulturní a sportovní program. Mimo jiné soutěž ve fotbalových dovednostech pod záštitou Antonína Panenky nebo finále turnaje v ping-pongu nazvaný Propinkejte se až na Velehrad. Pálek se chopil i předseda ODS Mirek Topolánek a Top 09 Miroslav Kalousek.

V 16 hodin byla mše pro vozíčkáře, s nimiž se setkala před základní školou také Livia Klausová, která nad Dny lidí dobré vůle převzala záštitu.

110

GALERIE: Velehrad 2009

Zdroj: Mediafax

Velehrad 2009-5

Velehrad navštívil také Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek.

Hodnocení:


Sobotní program vyvrcholil charitativním koncertem, na který dorazilo asi 19 tisíc lidí. "V průběhu byla vybrána částka přesahující 1 milion 300 tisíc korun,“ informovala Jana Kožená z tiskového oddělení akce.


Výtěžek si rovnoměrně rozdělí Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech, Nadační fond ADIUVARE z Velehradu, Salesiánské středisko volného času Don Bosco v Ostravě a oběti letošních povodní.


Den slovanských zvěrozvěstů


Velehrad je podle tradice nositelem cyrilometodějského odkazu. Ten si připomínáme 5. července státním svátkem.


Bratři ze Soluně v 9. století zavedli do bohoslužeb na Moravě slovanský jazyk, pro který Konstantin vytvořil vlastní písmo a s jehož pomocí přeložil do staroslověnštiny například téměř celý Nový zákon a žalmy.


Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Mediafax, ČTK, hav TN.cz
Reklama