velké sucho

Česko trápí sucho, meteorologové varují před požáry

Českou republiku sužuje sucho. Květen byl na přeháňky skoupý a kromě požárů tak hrozí i zemědělské sucho. Příští týden by ale měl přinést srážky.

"Květnové počasí je poměrně suché, prší jenom lokálně. Už od pondělí se ale místy vyskytnou deště a od příštího víkendu bude pršet celoplošně," slibuje meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Už bylo na čase. Na jižní Moravě i v dalších částech země hrozí zemědělské sucho, které způsobuje nedostatek půdní vlhkosti. Velmi závažná je také situace v celém Středočeském kraji, Jihočeském, Plzeňském, Libereckém a na Vysočině.

 

 

Vážným problémem je také nebezpečí požárů. "V poslední době hodně foukal vítr, který půdu vysušuje a hrozí vznik požárů," upozornila meteoroložka Dagmar Honsová. Varování před jejich vznikem platí od sobotních 10 hodin až do odvolání pro celou Českou republiku. Nejohroženější je Praha, Středočeský kraj, Ústecký, Liberecký a Jihomoravský.

 

Meteorologové radí kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně. "Oheň by lidé měli rozdělávat jen v zabezpečených ohništích, předem si připravit dostatek hasícího materiálu a nenechávat dohořívající ohniště bez dozoru," píše se na webu hydrometeorologického ústavu.

 

 

Že nejde o planý poplach, dokazuje požár na Hodonínsku. Hasiči zde již den bojují s rozsáhlým požárem. Oheň zachvátil 200 hektarů lesa a považuje se za největší za posledních 15 let.

 

Nemusí jít přímo o požár nebo špatnou úrodu. Prach otráví každého. Zvláště pokud máte za zahrádkou pole, jako tento náš čtenář. Pokud máte taky nějaké fotky, pošlete nám je na mail zpravy@nova.cz nebo na číslo 606090909.

 


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

anš TN.cz