Česko vyhrálo arbitráž! Německý podnikatel žádal za krach firmy skoro 5 miliard

Kladívko. Ilustrační<br>foto
Zdroj: oficiální zdroj
(ilustrační foto)

Německý podnikatel Rupert Binder prohrál arbitráž s Českou republikou. Chtěl po ní téměř pět miliard korun za zmaření svých investic do sítě celních jednatelství a spedičních center a krach své firmy Cargo Transport - Internationale Spedition. Píše o tom úterní Právo.

Právu to včera sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený s průběhem arbitráže. Ministerstvo financí informaci nepotvrdilo s tím, že své stanovisko zveřejní dnes. Binder v roce 2003 napadl postup českých celních orgánů, který měl podle něj vést k faktické likvidaci jeho společnosti a zažaloval kvůli tomu Česko u arbitráže.

 

"Arbitři na konci letošního května přerušili řízení s tím, že si dají třicetidenní lhůtu na prostudování stostránkových materiálů. Nyní rozhodli o tom, že Binder nemá na odškodnění nárok," řekl zdroj. Jak dále uvedl, květnové ústní řízení probíhalo v Praze a hlavním rozhodcem v tříčlenném mezinárodním senátu byl Švéd. Česko do tribunálu nominovalo nejmenovaného odborníka z Francie, Binder dal důvěru svému krajanovi z Německa.

 

Podle posledních oficiálních údajů ministerstva financí z letošního února se Binder domáhal po ČR odškodnění ve výši 2,3 miliardy korun. Původně přitom žádal "jen" 654 milionů. Své nároky na odškodnění však podle zdroje postupně stupňoval tolik, že spolu s úroky ze žalované částky se teď blížily k pěti miliardám.

tn.cz / Mediafax