Zimní počasí

Česko zasáhlo mrazivé ráno, na Šumavě naměřili -3,2 °C

Lidé se dnes ráno museli na řadě míst v republice pořádně přiobléct, někde dokonce mrzlo. Nejnižší teplotu naměřili na Jezerní slati na Šumavě. Teploměr ráno ukazoval -3,2 °C.

Pod bod mrazu klesla teplota i v Šindelové na Sokolovsku. Podle místních o sobě dala vědět nadcházející zima. "Ráno bylo opravdu chladné, ve dvou metrech teplota vystoupala jen k hodnotě 0 stupňů Celsia. U země dokonce bylo dokonce -0,8 stupně Celsia. Mohu říci, že i když nás ještě čekají letní teploty, je to první ohlas letošní zimy,“ uvedl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík.
 

Na některých místech v Krušných Horách a na Šumavě museli lidé ráno seškrabovat námrazu ze skel aut.
 

"Volaly mi i místní ženy, které vyrážely do práce, jak se mají vlastně obléct,“ usmíval se Kovařík. "Léto totiž ještě neřeklo poslední slovo, už v polovině týdne očekáváme, že odpolední teploty atakují 30 stupňů Celsia,“ dodal.
 

Ačkoliv je teprve červenec, meteorologové upozorňují, že zima se pomalu blíží. "Dnešní mráz je takové upozornění, že je třeba začít si dělat zásoby otopu na zimu,“ řekl Kovařík.
 

[IMAGEBOX_1161551]Dnes se dočkáme sluníčka. Teploty se vyšplhají ke 25 °C

[IMAGEBOX_1161551]


Vůbec největší mráz byl dnes na šumavské Jezerní slati. Rtuť teploměru tam ráno klesla na -3,2 stupně Celsia.
 

"O příchodu zimy bych ještě nemluvil, v této lokalitě i v letních měsících klesá teplota pod bod mrazu. V následujících dnech se už ale zase oteplí,“ doplnil jihočeský meteorolog František Vavruška.
 

tn.cz / Mediafax / hmr