Česko zpřísňuje bezpečnostní opatření na letištích, kvůli teroristům

Česko zpřísňuje bezpečnostní opatření na Ruzyni kvůli hrozbě teroristického útoku, před kterými varovaly Spojené státy. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra vnitra Michal Moroz (VV).

"Tato varování jsme zaznamenali a rozhodně je nebereme na lehkou váhu," řekl Moroz. Policie je v pohotovosti a přijímá různá preventivní opatření, jejichž povahu Moroz odmítl upřesnit.

 

Bezpečnostní opatření se netýkají jen všech mezinárodních letišť v Česku - Ruzyně, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary - ale i energetických objektů a dalších strategických míst.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda USA chce varovat Američany před cestou do Evropy

 

K opatřením došlo na základě varování americké vlády svým občanům před hrozbou teroristických útoků. Organizace Al-Káida údajně cvičí ozbrojená komanda s cílem zabít co nejvíce lidí jako odpověď na nedávné útoky bezpilotních amerických letounů v Pákistánu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Z informací ministerstva vnitra plyne, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se hrozba útoků vztahovala i na Českou republiku.

 

Mluvčí ministerstva vnitra Jiří Reichl dodal, že policie přijala standardní bezpečnostní opatření s cílem eliminovat případná rizika. "Jako konkrétní příklady přijímaných opatření můžeme uvést zpřísnění bezpečnostních kontrol na mezinárodním letišti Praha Ruzyně či zvýšenou hlídkovou činnost v blízkosti rizikových objektů," uvedl Reichl.

 

"Od policie zatím máme informaci, že v praxi budou bezpečnostní opatření znamenat zintenzivnění kontrol na některých linkách," řekla Mediafaxu mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. Konkrétní linky však neupřesnila.

 

"Důležitá informace pro pasažéry však je, že odbavovací doby by se neměly nijak prodlužovat," dodala Lagronová s tím, že v důsledku opatření dosud nebyl žádný let zpožděn.

 

České ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Víta Koláře situaci konzultuje s bezpečnostními složkami ČR a nemá žádné informace o tom, že by se hrozba bezprostředně týkala cílů na území ČR.

 

"V tuto chvíli rovněž ministerstvo nevydalo, kromě doporučení pro cesty do Francie ze dne 23. září 2010, obecné varování před teroristickou hrozbou pro české občany při cestách po Evropě. Bezpečnostní situaci v Evropě nadále pozorně sledujeme a jsme připraveni vydat okamžité varování pro konkrétní země a místa," uvedl Kolář.

 

Američtí a britští úředníci již dříve potvrdili, že varování má souvislost se současnou teroristickou hrozbou.

 

Varování by nemělo být vztaženo na jednotlivé země, rovněž by nemělo naléhat na Američany, aby od cesty do Evropy upustili.

 

Spiknutí, které se podařilo odhalit západním tajným službám na začátku tohoto týdne, je zřejmě teprve v počátečních fázích příprav. Koordinované útoky teroristů by měly směřovat na metropole ve Velké Británii, v Německu a ve Francii.

 

Evropské bezpečnostní síly uvedly, že útoky by měly mít podobný průběh jako teroristický úder na indickou Bombaj v roce 2008, kdy teroristé útočili na městské památky, luxusní hotely i restaurace a při kterém zemřelo 170 lidí.

tn.cz / Mediafax