Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Česko zvýšilo stupeň nebezpečí chřipkové pandemie

Česko vyhlásilo 4. stupeň nebezpečí pandemie prasečí chřipky z možných šesti. Všechna zdravotnická zařízení musí být připravena na pacienty.

Česko zvýšilo na doporučení Světové zdravotnické organizace stupeň nebezpečí chřipkové pandemie z třetího na čtvrtý. Uvedla to odstupující ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová z ODS.

Zajímá vás, kde ve světě už prasečí chřipka udeřila, kde si již vyžádala oběti a kde lékaři teprve prověřují podezření z nákazy? Neustále aktualizovanou mapu najdete ZDE.

V Česku zatím není žádné potvrzené onemocnění. Dva lidé jsou hospitalizováni, čeká se na laboratorní výsledky. Česko má zásoby dvou milionů dávek antivirotika Tamiflu. Vše o nemoci TADY.

"Chci zdůraznit, že není důvod k panice, opatření na letišti Ruzyně jsou zatím naprosto dostačující a pokud by bylo potřeba, dají se tam třeba termokamery," řekla Filipiová. S premiérem Fischerem už prý o aktuální situaci mluvila.

Dále čtěte:
-Ve vlaku bouchla přepravka s viry prasečí chřipky
-V Praze už tři případy podezření na PRASEČÍ CHŘIPKU
-Bojí se, že si z Mexika přivezla prasečí chřipku. Doktoři nevědí, co s ní

Podívejte se na opatření na letišti"Informovala jsem ho, že Světová zdravotnická organizace přehodnotila stupeň nebezpečí. Dále o tom, že máme přes 2,2 milionu balení antivirotik, že jsme ráno měli na ministerstvu zdravotnictví jednání krizového štábu a ověřovali jsme si, že všichni vědí, co mají dělat," upřesnila Filipiová. V Česku jsou zatím tři pacienti s podezřením na praseří chřipku.Nebezpečí je větší, než bylo dřív u ptačí chřipky

Stupeň čtyři znamená, že se už musí kontrolovat, zda jsou všechna zdravotnická zařízení na případnou pandemii připravena a jsou k dispozici ochranné pomůcky, například roušky.

Obecně se při stupni čtyři také očkují rizikové skupiny, to v případě Česka ale není zatím potřeba.

Nebezpečí chřipkové pandemie je podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nyní podstatně vyšší, než bylo před třemi lety u ptačí chřipky v Asii. Důvodem je, že přenos infekce je možný z člověka na člověka. To u ptačí chřipky nehrozilo.

Nepanikařte a neshánějte Tamiflu


Přednostka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Vilma Marešová varovala před panikou a sháněním Tamiflu. Pokud už je někdo infikován, může lék podle studií zkrátit o jeden den akutní fázi nemoci a o něco také následnou rekonvalescenci. Vypuknutí onemocnění u nakaženého ale nezabrání.

Lék by se měl podat do 48 hodin od prvních příznaků. Najde své uplatnění zejména po vypuknutí pandemie, kdy by ho měli dostávat preventivně zdraví lidé zajišťující chod státu.

Virus A/H1N1 má na svědomí v Mexiku už 152 možných obětí. V pondělí byl hlášen první potvrzený případ také v zemích EU. Česko jako předsednická země EU svolalo na čtvrtek jednání ministrů členských zemí.

Záchranáři se připravují na pandemii

Středočeští záchranáři si pořídí vybavení proti prasečí chřipce. Objednali si 3000 speciálních respiračních masek a oděvů pro personál záchranné služby a tisíc kyslíkových masek pro pacienty.

Záchranáři v současnosti vozí v sanitách pouze malé množství speciálních ochranných pomůcek, které by při pandemii nestačilo.

"Nemůžeme v tuto chvíli podcenit hrozbu dalšího šíření infekce prasečí chřipky a rozhodli jsme se zatím udělat vlastní předběžné opatření, než bude vydáno oficiálně ministerstvem zdravotnictví," uvedl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Záchranáři by měli dostat masky a speciální oděvy během několika dní. Zdravotníci je budou používat při každém podezření na respirační onemocnění u pacienta.
 

sn tn.cz / ČTK