Česku chybí zásoby léků a vakcíny proti tuberkulóze

Základní léky proti tuberkulóze (TBC), vakcíny, ale i testy v Česku chybí, upozornili v pátek odborníci. V loňském roce lékaři řešili osm případů tohoto onemocnění, z toho ale jen dva pacienti byli Češi.

"Základní léky proti tuberkulóze se nevyplácí dovážet kvůli jejich nízké ceně a také nízkému výskytu onemocnění. Výrobci a distributoři z toho nemají žádný profit a stát to nehodlá a ani nemůže dotovat," vysvětlila primářka pneumologické kliniky v pražské Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Stále více Čechů je závislých na lécích. Předávkování často končí smrtí

 

Ačkoliv choroba nezabíjí v současnosti miliony lidských životů, lékaři varují, že se bakterie způsobující onemocnění mění a narůstá odolnost vůči základním lékům. V současné době pacienti nereagují na základní léky určené pro TBC a je nutné pro ně zajistit speciální drahé léky. Zrychluje se také možnost přenosu tohoto infekčního onemocnění z rizikových oblastí kvůli etnikům, která se přesunují ze svých domovských zemí do vyspělých států, kde je TBC řadu let na ústupu.

 

Kvůli udržení dobré epidemiologické situace se konala řada jednání mezi zástupci ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a odbornými společnostmi. Výsledkem je seznam nenahraditelných antituberkulotik, která by měla být dostupná a plně hrazená na českém trhu. Ukázalo se, že je nutné zajistit dostatečné zásoby vakcíny pro očkování rizikových skupin dětí, kterých je v Česku asi pět procent.

 

Očkování proti TBC bylo v České republice v roce 2009 u dvouletých a jedenáctiletých dětí zrušeno. Od roku 2010 se očkují pouze rizikové skupiny.

 

Čeští lékaři řeší v průměru za rok 6,5 nového případu na 100 tisíc obyvatel, 50 nemocných na TBC zemře. Nemoc postihne ročně zhruba okolo pěti dětí. Počty návratu již léčených pacientů jsou čtyřprocentní.

 

Tuberkulózou trpí asi třetina lidstva (1,9 miliardy). Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) klesla roční úmrtnost z 1,8 milionu v roce 2005 na 1,4 milionu v roce 2010 a předpokládá se její další pokles. Mezi zeměmi, které nejvíce zlepšily epidemiologickou situaci, dominuje Čína. V letech 1990 až 2010 tam klesla roční úmrtnost o 80 procent a výskyt TBC o 50 procent.

 

Na sobotu 24. března připadá Světový den tuberkulózy. Tento den se váže až k roku 1882, kdy profesor Robert Koch v Berlíně zveřejnil výsledky svého bádání o chorobě, na kterou umírají miliony lidí. Vědec rozpoznal jako první příčinu TBC, kterou je bacil – Mycobacterium tuberculosis.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / kos