Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Airbus ČSA měl problémy. Turisté na letišti strávili nedobrovolně den

Dvě stovky turistů strávily nedobrovolně noc na ostravském letišti. Při cestě na dovolenou do Turecka je zradilo letadlo. Po čtyřiadvaceti hodinách letadlo odletělo.

Airbus A-310 společnosti ČSA vyletěl v sobotu odpoledne z Brna. Už při tomto startu měl podle cestujících problémy a odlet původně plánovaný na 16:45 měl zpoždění půl hodiny.
 

Cestující, kteří se rozhodli pokračovat, do Turecka odletěli z Ostravy do Turecka až v neděli krátce po čtvrt na sedm večer.


Let OK-6278 odstartoval v sobotu odpoledne z brněnského letiště.  Při mezipřistání v Ostravě, kde měl stroj nabrat další pasažéry a palivo, cesta na dovolenou v turecké Antalyi pro turisty skončila. Letadlo už totiž nevzlétlo.


Když se lidé po dotankování vrátili čtvrt hodiny před šestou odpoledne na palubu, museli po chvíli zase ven.


Poslechněte si reakci mluvčí ČSA Hany Hejskové TADY.

Cestující říkají, že už po vzletu z Brna letadlo zvláštně vibrovalo a v kabině byly cítit zplodiny od motorů. "Z Brna odletěl stroj v pořádku. Jde o poruchu pozemního startovacího zařízení na ostravském letišti," řekla tn.cz mluvčí ČSA Hana Hejsková.


"Jde o velice nepříjemnou situaci. Všem cestujícím se upřímně omlouváme a doufáme, že budou moci do Turecka odletět ještě v neděli," uvedla Hejsková.


Noc na letišti


Turisty neustále uklidňovali, že se problém podaří brzy vyřešit. To se ale nestalo. Dvě stě pět lidí, mezi nimi asi i 15 dětí, tak muselo strávit noc na ostravském letišti.


Situace na letišti je emočně velmi vypjatá, některé cestující vzniklá situace málem dohnala k slzám. Poslechněte si výpověď jedné z cestujících.

"Péče o zákazníky se řídí pokyny dopravce, my se cestujícím jen snažíme maximálně ulehčit problematickou situaci," řekla tn.cz mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová.
 

Cestující dostali nejdříve poukázku na občerstvení v hodnotě 200 korun, později na 140 korun. Ti kteří v noci neodjeli do hotelu, kde měli zajištěný plný servis, dostali další poukázku na 200 korun. To samé druhý den," upřesnila Hejsková.
 

Za poukazky si toho ale bohužel moc nepořídili, protože na letišti není mnoho možností jak se občerstvit.
 


"Letadlo ČSA stojí zatím na ploše, pravděpodobně má technické problémy," řekla krátce před devátou hodinou Kubešová.


Exim Tours nabídla storno zájezdu a vrácení peněz


Na palubě letounu byli podle našich informací klienti tří cestovních kanceláří. Naše cestovní kancelář měla v letadle 160 cestujících, řekl obchodní ředitel CK Exim Tours Jan Koláčný. "Podle informací z ČSA má letadlo technickou závadu a opravit ho letí technici z Prahy," doplnil.
 

Cestující si stěžují, že nemají dostatečné informace o tom, co se stalo. "Čekajícím turistům předáváme ty informace, které nám řeknou aerolinky," vysvětlil Koláčný.
 

"Našim cestujícím jsme nabídli možnost stornování zájezdu a vrácení peněz v plné výši. Rozhodnout se mohou až do doby odletu, " řekl Koláčný. Tuto nabídku využila asi polovina cestujících, ostatní odjeli na hotel," řekl náš reportér.
 

"Po ČSA budeme požadovat náhradu minimálně vzniklých nákladů," dodal Koláčný. CK byla oficiálním partnerem ČSA. Volná místa v letadle rozprodala ostatním cestovkám.


Podle posledních informací vyslaly aerolinky náhradní stroj. Ten by měl z Ostravy odletět během dopoledne. Původně stanovený čas 9:40 se ale dodržet nepodařilo. "Na světelné tabuli svítí zpoždění," informoval náš reportér v čase, kdy mělo letadlo odstartovat.


Krátce po čtvrt na jedenáct se na tabuli rozsvítil čas 18 hodin, to by měl být zatím poslední čas, kdy by měli turisté odletět na své dovolené. "Cestující odvezli autobusy do hotelů," hlásí náš reportér.


Před pátou hodinou se na letiště začali sjíždět cestující, kteří se rozhodli nevyužít nabídku na storno zájezdu ale rozhodli se v cestě pokračovat. "Do Turecka se rozhodlo odletět 130 turistů," informoval náš reportér.


Cestující po čtvrt na sedm odletěli stejným letadlem. "Protože problémy nemělo letadlo, ale pozemní zařízení rozhodli jsme, že cestující poletí tím samým strojem," řekla po odletu letadla Hejsková.

mad, muf s přispěním Jiřího Veselého TN.cz