Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Čeští vědci pomohli objevit látku na léčbu AIDS

Nová sloučenina zamezuje množení viru HIV. Lék by z ní mohl být za několik let.

Novou chemickou látku, která slibuje přelom v boji proti viru HIV, vyvinuli vvědci z Akademie věd, Vysoké školy chemicko-technologické a univerzity v Heidelbergu. Na objev upozornil zpravodajský server deníku Právo.

 
Výhodou nové sloučeniny boru, vodíku, uhlíku a kobaltu je, že má zcela novým způsobem ničí i viry, které jsou rezistentní vůči současným lékům. Rezistence vzniká, pokud pacient nebere léky pravidelně; v "mezičase" si budují odolnost.

 
Virus HIV ničí v lidském těle imunitní buňky hostitele. Rozvoj infekce způsobuje onemocnění AIDS.

 
V tuto chvíli testy ukazují, že by lék mohl účinkovat proti všem typům viru, které jsou rezistentní na dnes používané medikamenty.


"Bohužel nevíme, jestli se nedokáže virus přizpůsobit i této látce. Co víme, je, že působí proti rezistentům, které dnes existují. Nemůžeme však vyloučit, že se proti nim nevyvine rezistence v budoucnosti. Vzhledem k tomu, že se tato látka váže zcela jiným mechanismem než všechny doposud známé, předpokládáme, že by rezistenci způsobovat nemusela," sdělila serveru Pavlína Řezáčová z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

 
Zda z nové látky bude lék, to se ukáže až v příštích letech. Je pravděpodobné, že akademici svůj objev nabídnou některé z farmaceutických firem a ta případně provede další potřebné testy a procedury. Může to trvat roky.

tn.cz / kap