VIDEO: Vymahači ČEZ se učili střílet. Prý kvůli sebeobraně

Odhalovači černých odběrů elektřiny absolvovali kurz, ve kterém se učili i střílet.

Zaměstnanci ČEZ pracující ve zvláštním oddělení netechnických ztrát (NTZ), které se zabývá odhalováním černých odběratelů elektřiny, absolvovali několikadenní cvičení, které připomínalo výcvik vojenské či policejní jednotky. Šlo o kurz sebeobrany a přežití.

 

V jeho rámci zaměstnanci oddělení cvičili v sebeobraně, slaňování, střelbě, kynologii i základy práce s pyrotechnikou napsal server iDnes.cz. Pracovníci oddělení netechnických strát absolvovali i kurz první pomoci.

 

Podobné kurzy přežití absolvují třeba i novináři, či diplomaté. I mnohé firmy pro své zaměstnance organizují podobné zážitkové akce, při kterých si mají zaměstnanci možnost vyzkoušet slaňování, jízdu na raftu či střelbu. Kurz, ze kterého jsou záběry, zaměstnanci ČEZ absolvovali v květnu 2005 v Náměšti nad Oslavou.

 

"Kurzy sebeobrany a přežití jsou reakcí na útoky, kterým jsou lidé z NTZ vystavováni při kontrole černých odběrů elektřiny," řekl šéf odboru NTZ Karel Vaniš. Podle něj jsou tito lidé často při kontrole černých odběrů elektřiny vystaveny fyzickému násilí a ohrožováni střelnou zbraní.

 

Brutalitou odboru NTZ se už v listopadu 2008 zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Několik černých odběratelů si stěžovalo, že jim kontroloři neoprávněně vstoupili na pozemky a nutili je k zaplacení vysokých částek.  Podrobnosti TADY.

 

Útvar NTZ často spolupracuje s policií. Vysoký odběr elektřiny pomáhá odhalit pěstírny marihuany, více TADY.


Po návštěvě NTZ spáchal sebevraždu


Právník zastupující stěžovatele na praktiky NTZ Jan Rytíř mluví také o případu z Poděbrad, kdy dlužník po návštěvě pracovníků NTZ spáchal sebevraždu.

 


Nikdo ale nedokáže říct, co tomu, že si dotyčný sáhnul na život, předcházelo. Na videu je pouze vidět, jak pracovníci ČEZ jednají s jeho ženou, která je odvedla do garáže, kde už leží mrtvý a vedle něj je zbraň. K němu se vrhá manželka. Pracovníci NTZ to točí a teprve po chvíli volají záchranku.


"Muže jsme kontaktovali, chvilku se s námi bavil, ale po několika větách řekl, že se musí na okamžik vzdálit a odešel. Když se nevracel a nezvedal ani mobilní telefon, tak jsme kontaktovali jeho ženu," vysvětluje Vaniš serveru s tím, že události litují, ale že si nejsou vědomi ničeho protizákonného.


NTZ si všechny své zákroky natáčí na video. Snímky byly zabaveny při domovní prohlídce.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

muf s přispěním Pavla Šuby TN.cz