Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Protesty v Břeclavi provázely zmatky. Radikálové se naštěstí k Romům nedostali. GALERIE

Demonstrace
Zdroj: Mediafax
Pochodu ze zúčastnily asi dva tisíce lidí

Zhruba hodinu a půl trval v neděli v jihomoravské Břeclavi pochod na podporu patnáctiletého chlapce, jehož o uplynulém víkendu brutálně zbili tři muži, údajně Romové. Akce se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí, z toho bylo asi 500 radikálů. O jejich agitaci nebyl zájem.

Na akci dohlížely tři stovky policistů a situaci monitoroval také vrtulník. "Vše se obešlo bez incidentů, v jednom případě jsme odebrali účastníkovi pochodu obušek," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
 

Účastníci se řadili před nádražím a poté se kolem 13.00 vydali na náměstí TGM. Lidé s sebou měli transparenty s nápisy: "Jaké je to hezké, žádný cikán v městě", "Národ terorizovaný etnickou menšinou jenom v Česku", "Peťo, jsme s tebou", "Co se ještě musí stát". Skandovali hesla: "My je tady nechceme!" nebo "Cikáni do práce!" či "Bezpečnost pro děti".
 

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE: Demonstrace v Břeclavi byla bez incidentů. Zůstávají poslední lidé
 

"Je potřeba ukázat, že nepřizpůsobiví gauneři nemohou dělat, co chtějí pod ochranou mocných. Proto jsme tady. Je potřeba vrátit lidem pocit bezpečí, a to i za pomoci armády," prohlásil Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).
 

Jeho na pochod pozvali radikálové, kteří se přidali k pořadatelům, přátelům zbitého chlapce. Právě oni chtěli mít původně vlastní protest, vybrali si pro něj ale místa, která si zamluvili také radikálové. Nakonec se oba tábory rozhodly, že udělají jednu akci.
 

Pochod a demonstrace v Břeclavi

1
/
17
Zdroj: Mediafax
Pochod v Břeclavi - 1

 

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) vyzval obyvatele města, aby se od extremistů v pochodu oddělili, radnice se obávala, že radikálové jen posílí protiromské nálady. "Je to strašpytel, který se bojí o svou židli," řekl na jeho adresu Vandas.
 

Poté, co průvod dorazil na náměstí, starosta Ryšavý vyšel z úřadu a začal účastníky pochodu uklidňovat. Slíbil, že policie se posílí o pochůzkáře, kteří začnou ve městě fungovat od května. Opět vyzval obyvatele, aby se distancovali od radikálů. Za svá slova si vysloužil od davu pískot a nesouhlasné výkřiky, přesto se snažil s lidmi promluvit a odpovědět na jejich dotazy. "Situace byla v minulosti špatná, ale vše se zlepší," vyzýval občany k důvěře.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:PSALI JSME:
Přípravy na pochod za Péťu (15): Starosta se sešel s Romy. Budeme se bránit, řekli mu

 

Slovo si vzal i bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula, který se zastal Ryšavého a prohlásil, že "on za nic nemůže". "Musíme přinutit stát ke změnám, aby každý Rom musel pracovat. Město má omezené možnosti. Starosta se snaží dělat, co může," řekl Piškula.
 

Radikálové příliš podpory od ostatních účastníků demonstrace neměli. Na náměstí před radnicí okupovali protilehlou část a ostatní se k nim nepřipojili. Nakonec se tedy radikálové přesunuli k radnici, aby vůbec měli posluchače. Z pochodu na podporu zraněného chlapce si udělali vlastní politickou agitku - vyzývali k podpoře DSSS v příštích volbách a sbírali podpisy pro kandidaturu Tomáše Vandase na funkci prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ:
Pochodu extrémistů v Břeclavi se zúčastní i "vůdce" Vandas. Čekají ho blokády

 

Účastníci pochodu se nedostali do oblasti, kterou obývají Romové, protože iniciativa Nenávist není řešení si u radnice zamluvila pořádání svých akcí v daných lokalitách od neděle po celé následující dva měsíce. Po tu dobu se nesmí konat žádná jiná shromáždění. Iniciativa s největší pravděpodobností žádný protest neuspořádá, je to pouze možnost, jak zabránit střetu.
 

Matka napadeného Oksana Zhyvachivska přihlížela shromáždění z městského úřadu. "Jsem mile překvapená, že tolik lidí podpořilo akci věnovanou mému synovi," řekla Mediafaxu Zhyvachivska s tím, že Petrův zdravotní stav se zlepšil. "Chodí a jí normální stravu. Příští týden už by měl být převedený na chirurgii," dodala.
 

PSALI JSME:
Zmlácený Petr (15) k pochodu v Břeclavi: Každý Rom není špatný. Prosím, už žádné rvačky

 

Chlapce napadli útočníci minulou neděli u břeclavského Shopping centra a brutálně ho zbili. Lékaři mu museli odebrat ledvinu a navíc měl poraněná játra a ledvinu. Matka chlapce uvedla, že šlo o Romy.
 

Po pachatelích pátrají kriminalisté. Útočníkům hrozí za ublížení na zdraví až deset let vězení. Břeclavští Romové tvrdí, že s útokem nemá nikdo z jejich komunity nic společného. Tvrdí, že chlapce zbili Romové ze Slovenska.

tn.cz / mediafax / gar