Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.7. 2012 08:29
Naši hrdinové

Chránili děti, zatýkali teroristy! Naši vojáci jsou doma. UNIKÁTNÍ ZÁBĚRY

Zdroj: Televizní noviny

Čeští vojáci ze speciální jednotky v Afghánistánu se vrátili do České republiky. Mají za sebou řadu nebezpečných akcí. Zachraňovali například unesené děti.

Celý život cvičili na to, aby se z nich stali perfektní bojovníci, a když se konečně dostali do ostré akce, svět je oslavuje jako zachránce. Může to být klidně scénář béčkového akčního filmu, ale čeští vojáci v Afghánistánu skutečně vysvobodili malé děti z rukou teroristů.
 

Speciální jednotka českých vojáků sloužila půl roku v nejžhavější oblasti afghánských hor. S místními policisty likvidovali drogy, hledali výbušniny, sklady zbraní a dokonce bojovali o holý život.
 

"Vlákali nás do pasti, měli hodně drog a strach že je dostaneme,“ vypověděl jeden z vojáků. Afghánští ozbrojenci čekali snadný terč, brzy zjistili, že se zmýlili.
 

Když dostala jednotka zprávu, že bude zachraňovat uneseného chlapce, začal neúprosný boj s časem. Je to ten nejhorší způsob, jakým teroristé vydírají Afghánce, kteří se jim postavili na odpor. "Hrozilo, že ho zabijí,“ potvrdil voják.
 

Dům s únosci byl dokonale zabarikádovaný. Česká speciální jednotka ale na dveře dlouho neklepe. Vjeli s terénním vozem přímo do domu.
 

[IMAGEBOX_1008360]Babica musel v Afghánistánu prchat před raketou Talibanu
 [IMAGEBOX_1008360]


Když odlétali zpět do Česka, na svém kontě měli tři zachráněné děti, 20 zatčených teroristů, tunu zničených drog a nepočítaně munice.
 

Úspěch je to o to větší, že se vrátili všichni a nikdo neutrpěl vážné zranění.
 

fim / s přispěním Josefa Svobody TN.cz