Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

CHŘIPKA: Poslední krůček od pandemie. Česko v obklíčení

Odborníci zvýšili stupeň nebezpečí vypuknutí pandemie na pátý ze šesti. Nebezpečná nemoc postupně obkličuje Česko.

Počet Čechů, kteří mají po návratu z Mexika lehké potíže s horními cestami dýchacími, a jsou proto v domácí izolaci, se zvýšil ze 16 na 20.

"Ve středu v podvečer byli vyšetřováni další čtyři pacienti, čeští turisté, kteří volně cestovali po Mexiku," řekl hlavní hygienik Michael Vít. Měli podle něho zvýšenou teplotu.

Podle Víta by dnes měly být známy výsledky testů tří pacientů, kteří leží v Česku v nemocnici s podezřením na virus prasečí chřipky. Jejich klinický stav ale nenasvědčuje tomu, že by se u nich nákaza mohla potvrdit, uvedl hygienik.

U sousedů je hůř

Ve středu se podezření změnilo v jistotu v Německu i Rakousku, které obě sousedí s Českou republikou. V Německu se přitom prasečí chřipka objevila u Regensburgu, který je sotva padesát kilometrů od našich hranic a řada Čechů tam jezdí nakupovat a pracovat.

A Vídeň, která hlásí další potvrzený případ, není od českých hranic o moc dál. Nemocného hlásí už i Švýcarsko.

I u nás jsou v nemocnicích pacienti s podezřením na prasečí chřipku. Podrobnosti TADY.

Ruzyňské letiště chce co nejdříve namontovat termokamery, které poznají, když bude mít někdo z přilétajících zvýšenou teplotu. V letadle, které o víkendu přiletí z Mexika, by mělo být asi 180 českých turistů. Už na palubě změří pasažérům teplotu stevardi, kteří je zároveň poučí o příznacích chřipky a možnosti nechat se vyšetřit v ambulanci přímo na letišti.

Kamery jako bič na nákazu

"Lidé z tohoto letadla půjdou mimo příletovou halu přes termovizní kamery, kdy se bude sledovat, jestli u nich náhodou není zvýšená teplota," popsal hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Nemocných přibývá samozřejmě i mimo Evropu. Několik desítek nemocných hlásí například i New York.

Ale zatímco v Mexiku zmutovaný chřipkový virus zabil už bezmála dvě stovky lidí, lékaři z New Yorku hlásí, že prasečí chřipka tu sice je, ale nemoc tu probíhá stejně jako jakákoli jiná chřipka. A je i stejně nebezpečná.

Ani guvernér státu New York David Paterson nepřikládá prozatím prasečí chřipce větší váhu než jiným chřipkovým epidemiím.

"Zdá se, že prasečí chřipka nedala Američanům tak zabrat jako Mexičanům," prohlásil Paterson. Poukázal také na to, že obyvatelé dvacetimilionového hlavního města Mexika jsou kvůli tamnímu špatnému ovzduší zřejmě mnohem náchylnější k chorobám.

USA zatím hlásí jedinou oběť, a to dvouleté dítě. Více ZDE.

Mexiko zavírá úřady, Ekvádor hranice

To v Mexiku se prasečí chřipky bojí pořád. Mexická vláda z obav z dalšího šíření nemoci dočasně pozastaví činnost federálních úřadů a soukromých podniků, jejichž fungování není nezbytné pro zajištění základních životních potřeb obyvatelstva. Opatření vstoupí v platnost v pátek a potrvá celkem pět dní. Přečtěte si, jak situaci v zemi vnímá Čech, který tam žije.

V Ekvádoru sice úřady zavírat nechtějí, ale zato tam ve středu zavřeli hranice všem turistům, kteří před příjezdem do Ekvádoru zastavovali z nějakého důvodu v Mexiku. Jihoamerická země rovněž zrušila charterové lety mezi Ekvádorem a Mexikem, aby se tak mohla účinně bránit šíření viru.

Prasečí chřipky se bojí posádky letadel i jinde. Francouzská posádka letecké společnosti Air France-KLM využila zákonného práva odmítnout letět do nebezpečné destinace a nepoletí v sobotu do Mexika, kde epidemie prasečí chřipky zabila přes stovku lidí. Vedení aerolinky případ nepopřelo, ale nechtělo ho nijak komentovat.

Objevily se přitom už i hlasy, že vědci jen děsí lidi a nafukují "chřipkovou bublinu." I běžná chřipka totiž každý rok zabije ve světě tisíce lidí a nikdo kvůli ní neběhá v roušce a děsí se chvíle, kdy spolucestující v tramvaji zakašle.

tn.cz / ČTK