Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.5. 2009 18:46

Chudší Češi umírají o sedm let dříve než bohatí

Bohatí muži žijí v Česku o 7 let déle než chudí. U žen je tento rozdíl 4 roky.

Říká se, že zdraví a dlouhý život si člověk koupit nemůže, ale nové zjištění Státního zdravotního ústavu ukazuje, že to není tak docela pravda.

Ukázalo se totiž, že muži s nejnižším příjmem se v Česku dožívají průměrně o sedm let nižšího věku než ti z nejvyšší příjmové skupiny.

Už žen jsou to sice jen čtyři roky, ale i u nich je rozdíl výrazně patrný. Upozornit na to hodlá projekt, který představila Hana Janatová ze Státního zdravotního ústavu.

"Úmrtnost, nemocnost a průměrná délka života obyvatel se liší nejen mezi bohatými a chudými státy, ale i mezi sociálními skupinami uvnitř těchto zemí," uvedla Janatová.

V Česku muži s nižším příjmem častěji umírají na onemocnění srdce a cév, více trpí vředovou chorobou a rakovinou žaludku či cukrovkou. Lidi s nižšími příjmy postihují více duševní nemoci a úrazy.

Věk záleží i na dosaženém vzdělání

Z výzkumů Státního zdravotního ústavu vyplývají i rozdíly v životním stylu. Například dvě třetiny vysokoškoláků jsou nekuřáci, lidé s nižším vzděláním kouří daleko častěji. Pouze deset procent vysokoškolaček je obézních, kdežto ve skupině žen se vzděláním základním je to více než třicet procent.

Rozdíl v délce života u mužů s vysokoškolským a základním vzděláním je 15 let, u žen sedm let.

Také úrazy u dětí jsou častější, pokud rodiče dosáhli nejvýš základního vzdělání.

O tom, jak zajistit širší zázemí pro prevenci a podporu zdraví jednali v Praze zástupci zemí Evropské unie. Celoevropský projekt řídí právě Státní zdravotni ústav.

Podle závěrů pražského jednání projektu, na kterém spolupracuje 54 organizací z celé Evropy, není zdraví obyvatel pouze úkolem zdravotnictví a zdravotní péče, ale i dalších sektorů.

"Zdraví lidí mohou ovlivnit politici opatřeními přijímanými třeba v zemědělství, dopravě, ochraně životního prostředí nebo zaměstnanosti," shrnul ředitel státního zdravotního ústavu v irském Dublinu Owen Metcalfe.

"Tak se dají ovlivnit i sociální nespravedlnosti vyplývající z toho, že se někteří lidé narodili v nesprávné skupině na nesprávném místě," dodala Janatová.

Odstraňování rozdílů stojí podle odborníků méně peněz než odstraňování jejich důsledků a i v době krize je to efektivní investice.
 

tn.cz / ČTK
Reklama