Seznam Mapa s návrhy na vyrovnání

VELKÝ PŘEHLED: Jak velké pozemky si církev nárokuje v Česku. NAJDĚTE si váš kraj!

Ilustrační foto - Církevní stavba
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Farnostem, klášterům a ostatním církevním subjektům svitla naděje. Poslanci totiž včera poslali návrh církevního vyrovnání na stůl prezidenta Václava Klause. Teď už jen stačí, aby podepsal. Podívejte se, jaký majetek bude chtít církev po státu zpět zrovna ve vašem kraji.

Domy v pražské Vikářské ulici a kolem Jiřského náměstí, komplex budov okolo kláštera ve Vyšším Brodě nebo zámeček u benediktinského opatství Rajhrad. Nejen tyto stavby chce církev získat od státu zpět do svého vlastnictví.


Cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu. Hlavní část vráceného majetku tvoří zemědělské nemovitosti. Církev ale po státu chce zpět i budovy, které jim byly odebrány.

 

Přesný seznam toho, co má stát církvím vrátit ale podle ministerstva kultury není k dispozici. "O objekty, které budou chtít právní subjekty (farnosti, kláštery) vrátit od státu, si budou žádat jednotlivě samy. Relevantnost žádosti bude posuzovat stát,“ řekla Zuzana Burdová z České biskupské konference.

 

 

V tuto chvíli existuje seznam, jež udává předběžné rozlohy hřbitovů, chmelnic, lesů, ale i zastavěných ploch, které by chtěla církev získat zpět. Podívejte se, o jak velké plochy půjde ve vašem kraji.

 

kos TN.cz