Výbuch v Suchdole

Máme se po výbuchu v Praze bát? Zeptali jsme se experta na terorismus Šándora

Výbuch v bytě palestinského velvyslance a Andor Šándor
Zdroj: Michal Černý / TN.cz
Téma:

Před polednem došlo v pražském Suchdolu k výbuchu, při explozi byl vážně zraněn palestinský velvyslanec. Spekuluje se o tom, že příčinou výbuchu mohl být nástražný systém. Podle všeho se jednalo o nešťastnou nehodu. Hrozí nám tedy nějaké nbezpečí? Na to odpověděl bezpečnostní expert Andor Šándor.

Po výbuchu v Internacionální ulici v pražském Suchdolu v nemocnici zemřel palestinský velvyslanec Džamál Mohammed Džamál. O tom, co se v jeho bytě stalo, se zatím spekuluje. Policie řekla, že se rozhodně nejednalo o teroristický čin. "Je příliš brzo říct, co bylo příčinou. Myslím si, že ani policie zatím nemusí mít přesný obraz toho, co se stalo," uvedl bezpečnostní expert a odborník na terorismus Andor Šándor.
 

Jedna z verzí mluvila o tom, že příčinou výbuchu byl nástražný systém či neodbornou manipulací s výbušninou.
 


 


"V situaci, kdy by ten výbuch byl nešťastnou náhodou spjatá s nějakým systémem souvisejícím s otevíráním trezoru, nebo pan velvyslanec něco sám popletl, pro Českou republiku by to nemělo žádný význam," prozradil Šándor.
 

Výbušnina mohla být součástí bezpečnostních prvků trezoru a k detonaci mohlo dojít nesprávnou manipulací. Mohlo jít taky o nehodu, kdy se výbušný systém sám aktivoval. Dům byl dokončen totiž před časem a samotný velvyslanec v něm bydlel jen dva dny.
 


V neposlední řadě se spekuluje i o teroristickém útoku, to ale česká policie vyvrátila. Podle Andora Šándora by to byl pro naši bezpečnost daleko závažnější problém než nešťastná náhoda.
 

"Jiná situace by byla, kdyby šlo o teroristický útok. To by mohl být problém. Pokud by výbuch, respektive atentát, provedla nějaká cizí osoba, organizace a podobně, byl by to obrovský problém. Hlavně v tom, že se tu pohybuje někdo, o kom české bezpečnostní složky nemají žádnou povědomost. To by bylo k zamyšlení," řekl Šándor.
 

Ten však nechce předjímat výsledek vyšetřování, protože na to má málo informací. "Vše ale záleží na tom, jak bude tento případ vyšetřen a k jakému závěru policie dojde. Na místě jsou odborníci z různých profesí, kteří posuzují okolnosti výbuchu. Bylo by dobré počkat na oficiální výsledky vyšetřování. Je třeba se tedy vyhnout nějakým předčasným závěrům, které nelze odhadovat," uzavřel bezpečnostní expert.

Související témata:
tn.cz / hmr