cena za svobodu

Rathova kauce 14 milionů je 5. nejvyšší v historii Česka

Čtrnáct milionů korun, taková je kauce pro poslance Davida Ratha. Po jejím složení by se mohl dostat na svobodu. PODÍVEJTE SE, jaké jsou nejvyšší kauce a přečtěte si, co se s penězi z kaucí děje.

Pokud se chce dostat David Rath na svobodu, musí zaplatit kauci 14 milionů korun. Pokud splní přísné podmínky propuštění na kauci, soud by jemu a jeho rodině část peněz vrátil. Ale když uteče, nebo bude dál pokračovat v trestné činnosti, propadnou státu.

 

Rekordní kauce

 

David Rath se se 14 miliony zařadil na pomyslné páté místo žebříčku nejvyšších českých kaucí. Tomu vévodí kontroverzní uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, ten v roce 2004 nabízel kauci 40 milionů, ale soud ji nepřijal. Ještě více údajně nabízel v roce 2010 Tomáš Pitr – 69 milionů, nakonec se ale dostal z vazby levněji, za 15 milionů korun.

 

Žebříček nejvyšších kaucí:

 

Na druhém a třetím místě jsou se svými kaucemi fotbalový funkcionáři – Jan Gottvald a František Chvalovský. Ti museli zaplatit 20 a 15 milionů korun.

 

Co se s kaucí stane?

 

"Kauce propadne státu v případě, když obžalovaný uprchne, nebo opakuje trestnou činnost. V opačném případě, soud na konci trestního řízení rozhoduje o vrácení kauce v případě, že je obžalovaný zproštěn viny. Když je obžalovaný odsouzen, tak kauce může sloužit i k náhradě způsobené škody, nebo může sloužit k náhradě nákladů spojených s trestním řízením,“ vysvětlila mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

"Peníze z kauce jdou na speciální účet u České národní banky. Tam jsou blokovány až do konce trestního řízení. Teprve po něm soud určí, co s penězi bude,“ dodala Lhotáková. 
 

Mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková vysvětluje, co je kauce:
 


 

V případě propuštění na kauci musí obviněný plnit přísné podmínky. "Musí být kdykoliv k dispozici vyšetřovatelům, nesmí se vyhýbat trestnímu řízení. Musí se dostavovat na schůzky s vyšetřovateli, případně ho může nahradit osoba blízká,“ upřesnila Lhotáková. 
 

"Kauce, nebo-li peněžitá záruka, jak ji určuje trestní řád, nahrazuje institut vazby,“ vysvětluje Lhotáková. "Peněžitou záruku lze nabídnout v případech, které určuje trestní řád, vylučuje se u závažných trestných činů, jako je například vražda, nebo u koluzní vazby," dodala mluvčí.
 

 

Rodina Davida Ratha před včerejším soudem nabízela kauci 1 milion korun, soud ale určil částku 14 milionů. "Obviněný nabízel kauci ve výši jeden milion korun, soud nakonec připustil kauci vyšší. Konečné rozhodnutí bude až s ohledem na to, jestli obviněný tuto peněžitou záruku složí, nebo ji za něj složí některé osoby. Proto bylo v tuto chvílí vazební zasedání odročeno na 3. 9 a obviněnému byla určena lhůta právě do 3. 9, aby složil peněžitou záruku v úhrnné výši," řekl soudce Jiří Wažik po skončení jednání.

 

Kdo kauci zaplatí?
 

Po rozhodnutí soudu Rathovi právníci naznačili, že rodina na čtrnáctimilionovou kauci nemá. Nechali si však třídenní lhůtu na poradu s klientem, zda budou s verdiktem soudu souhlasit.
 


Zatímco za propuštění Ratha z vazby se přimlouvalo hned několik lidí, na kauci zřejmě nepřispěje nikdo. "Nepřispěji ani korunou. Sám mám hotovost maximálně na to, abych v případě předčasných voleb a ztráty poslaneckého mandátu přežil dva měsíce,“ uvedl pro Týden.cz poslanec Stanislav Huml (ČSSD), jeden z politiků, kteří se za Ratha zaručili.
 

Dále ho podpořil ještě například senátor Vladimír Dryml (ČSSD), nebo poslanec Paroubkovy strany NS-LEV21 Jiří Šlégr.

tn.cz / hmr