Boj o Hrad

Co spojuje Zemana a zavražděného kmotra Mrázka? Miroslav Šlouf!

Zeman, Mrázek
Zdroj: isifa/Lidové noviny/HYNEK GLOS
Šloufovi nikdo neodpáře, že s Mrázkem čile jednal. Zeman o tom prý nevěděl

Miloš Zeman ho označuje za zkušeného muže, na kterého je spolehnutí. Nevadí mu, že byl dlouho členem KSČ. Řeč je o Miroslavu Šloufovi. Muži, který proslul jako ten, kdo jednal s kmotrem Mrázkem.

Miroslav Šlouf není žádný démon, je to normální lobbista a jsme si názorově blízcí. Tak ve zkratce popisuje Zeman své vazby na podnikatele s kontroverzní pověstí.
 

Šlouf byl v letech 1975 až 1991 členem KSČ. Působil i jako poslanec České národní rady. Od 90. let působí jako poradce ČSSD. Je mu přisuzováno, že pod jeho vedením vznikl spis Olovo, který měl diskreditovat Petru Buzkovou. Na ministerstvo zahraničí také doporučil Karla Srbu - muže, který si později objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové.
 

Šlouf ale proslul také jako muž, který měl talent vyjednávat s podnikatelem Františkem Mrázkem. Ten mu dal přezdívku Vodník či Panděrák a chodil za ním přímo na Úřad vlády.
 

MF Dnes v roce 2007 přinesla dokonce přepis hovoru mezi oběma muži. Mrázek se tehdy snažil přes Šloufa prosadit, aby do vysokých pozic ve státní správě (vedení BIS) dosadil své lidi. Z přepisů dokonce vyplývá, že Mrázek posílal Šloufovi životopisy svých favoritů.
 

Mrázek: "Mirku, uvidíme se v pondělí. Už mám všechno nachystané. Mám postavené dobré tváře."
 

Šlouf: "Až zjistím, že se hodně shodují, tak hned začnu konat. Čím dřív, tím líp."
 

Mrázek: "Mám dobrýho kormidelníka na ten úřad na tři písmena (BIS - tajná služba)."
 

Šlouf: "Tam je ten tlak zatím menší, ale i tak je to výborný. Na ty čtyři písmena (SPOK – protikorupční policie) je větší zájem. Myslím ty čtyři písmena, tu ekonomiku."
 

Šlouf a vazby na kmotra Mrázka

1
/
10
Zdroj: oficiální zdroj
Kmotr Mrázek ; Zavražděný kmotr Mrázek

 

Šlouf se v rozhovoru pro MF Dnes ke kamarádství s Mrázkem přiznal. "Znal jsem ho asi od roku 1996. Nad některými informacemi, které mi přinesl, jsem se velmi zamýšlel," uvedl Šlouf.
 

Sám Zeman k tomu tehdy poznamenal, že Šlouf mu o svých vazbách na Mrázka nikdy nic neřekl. "Jméno Mrázka v mém okruhu nikdy nepadlo," uvedl Zeman. Mrázek se naopak na Zemana soustředil výrazně. Z odposlechů vyplynulo, že Zemanovi přezdíval "Mlha" či "Becherovka".   
 

Sám Mrázek někdy nebyl spokojen, když Šlouf nejednal pružně, nebo nezvedal včas telefon. "Vodníka (Šloufa) budu volat v pondělí ráno. Teď je úplně na šrot. Vrací se z Ostravy. Je zbouranej, plete páté přes deváté. Je to taková banda otrapů," postěžoval si podle záznamu kmotr Mrázek svým spolupracovníkům.
 

Mrázek byl zastřelen ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj. Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Kmotrova smrt nebyla nikdy objasněna.

 

sta TN.cz