Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2014
Česká eurokomisařka

ČSSD a KDU-ČSL chtějí mít své lidi v týmu Jourové

Vláda Bohuslava Sobotky: Věra Jourová
Zdroj: Mediafax

Sociální demokraté a lidovci do konce týdne doporučí kandidátce na českou eurokomisařku Věře Jourové (ANO) své lidi, kteří by mohli v týmu budoucí eurokomisařky působit. Podle Jourové se na tom koalice dohodla. Jourová nominace zváží.

Koaliční partneři si za to, že kandidátkou na eurokomisařku bude zástupkyně ANO Věra Jourová, vymohli několik věcí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už v pondělí uvedl, že výměnou za stažení kandidáta ČSSD, kterým byl exministr financí Pavel Mertlík, bude více peněz na sociální služby a vyšší růst minimální mzdy. Kromě toho strany také nominují své zástupce do týmu Jourové.
 

"Dostávám tipy na lidi, kteří už teď pracují v Bruselu," řekla Jourová. Několik velmi dobrých tipů dostala od státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy. "Do pondělí bych měla dostat tipy, které mi dají koaliční partneři. Na tom je dohoda," uvedla Jourová. Na dotaz, zda je podmínkou, aby si někoho z těchto nominantů vybrala, dodala: "Takhle to nezaznělo, ale jsme dohodnutí, že si od nich vezmu kandidáty a budu je zvažovat."
 

V médiích se už dříve spekulovalo o tom, že by ČSSD mohla ministryni pro místní rozvoj na eurokomisařku podpořit také výměnou za obsazení postu generálního ředitele státní služby. Podle Jourové ale na koaličním jednání žádné takové personální požadavky vzneseny nebyly.
 


Na tom, že Jourová bude kandidátkou na českou eurokomisařku, se v pondělí shodla koalice. Ve středu o tom bude jednat sněmovní výbor pro evropské záležitosti, ve čtvrtek by pak nominaci měla vláda definitivně potvrdit.

TN.cz / ČTK / hmr