Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

alarmující zjištění

Čtvrtina dětských hřišť neprošla kontrolou. Jsou nebezpečná! Nejvíc v Praze

Dětské hřiště. Ilustrační foto.
Zdroj: Jindřich Kodíček
ilustrační foto

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila závady na čtvrtině kontrolovaných dětských hřišť, nejvíc v Praze. Inspektoři během 119 kontrol prověřili více než 350 instalovaných herních prvků. Inspekce uložila devět pokut za 10.500 korun pro porušení zákona o ochraně spotřebitele. ČOI to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Mezi nedostatky zjištěné při kontrolách kolotočů, prolézaček, skluzavek, houpaček a dalších herních prvků patřilo mechanické poškození herního prvku, poškození dřevěného prvku počínající hnilobou nebo nedostatečná povrchová úprava zařízení. Inspektoři narazili také na nedostatečné tlumící plochy při dopadu dítěte nebo vyčnívající betonové základy prvku.
 

"Hlavním cílem dozoru nad zařízeními dětských hřišť je minimalizovat riziko úrazů dětí, k nimž dochází zejména díky nevhodné konstrukci herních prvků, v důsledku jejich nesprávné instalace či nedostatečné údržby, případně když jsou hrací prvky poškozeny dlouhodobým používáním," uvedl mluvčí ČOI Jan Rotbauer.
 

 

Čtyři dětská hřiště inspekce po kontrole rovnou zavřela, zákaz provozu do doby odstranění nedostatků byl vydán na 25 herních prvků.
 

"Pozitivním kontrolním zjištěním je, že dětská hřiště jsou na kvalitativně vyšší úrovni než v předcházejících letech a že bezpečnosti jejich zařízení je ze strany provozovatelů ve většině případů věnována náležitá pozornost. Kontrolní akce však rovněž prokázala, že některá hřiště stále vykazují určité závady, neboť jejich provozovatelé nedodržují některé požadavky platných harmonizovaných technických norem," dodal Rotbauer.

tn.cz / ČTK / gar