Kybernetická válka

Čtyři dny hackerských útoků. Kdo bude další? Expert to naznačil

Zpravodajské portály, české vyhledávače, internetové bankovnictví a dnes weby mobilních operátorů. Česko už čtvrtý den čelí kybernetickým útokům. Hackeři tentokrát napadli weby mobilních operátorů.

Už čtvrtý den u nás pokračují kybernetické útoky, hackeři totiž znovu zaútočili na internetové stránky firem. Ve čtvrtek napadli weby mobilních operátorů. Na některé se tak lidé nemohli dostat vůbec nebo jen s velkým zpožděním.
 

Experti se tak ptají? Kdo bude další? Ale ani oni si netroufají odhadnou, kdy a jak to skončí. "Takto velký masový útok ještě v Česku nebyl," uvedl Vladimír Rohel, ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti. A policie tvrdí, že další útoky určitě přijdou. "Na místě je obezřetnost, měli bychom se bát dál," dodal Karel Kuchařík z policejního prezidia.
 

Zpravodajské weby, vyhledávač, banky a mobilní operátoři. Ti všichni už skončili na několik hodin odříznutí od internetu. S napětím se čeká, kdo si černého Petra vytáhne v pátek. "Když použiji selský rozum a vylučovací metodu, tak nás čeká státní správa!" tvrdí expert na kybernetiku Aleš Špidla.
 

Připravuje se proto i vláda. "V souvislosti s útoky jsme přijali opatření," prozradil Jakub Stadler.
 

Kromě drobných výpadků se ale podle ředitele Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel. "Útok není až tak masový, že by stát přestal fungovat," řekl.
 


Zatím si hackeři vybírají jen komerční cíle, i proto si expert myslí, že se nyní zájem přesune do veřejné sféry. V soukromé totiž už hackeři vyčerpali možnosti.
 

Kybernetické útoky probíhají podle totožného scénáře. Po deváté hodině nastal kolaps sítí, dnes zkolabovali weby operátorů. "Firewall je přetížený, stránky nejsou dostupné," informovala mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. "Někteří zákazníci mohli mít problém s načítáním stránek, netýkalo se to ale všech," řekla mluvčí O2 Hany Farghali.
 

Zatím ale není jasné, kdo za DDoS útoky, tedy odepření služeb provedené distribuovaným útokem, stojí. Útok DDoS je provedený z velkého množství míst, takže není možné útočníka snadno odříznout.
 


Podle expertů na kybernetiku je ale všechno špatné pro něco dobré. Útoky hackerů prý alespoň opravdu prověří, nakolik jsou počítačové systémy ve státní správě výkonné a zabezpečené.

hmr s přispěním Silvie Škábové tn.cz / TV Nova