Čtyři dny na vodě za tisícovku. INTERAKTIVNÍ MAPA PŮJČOVEN

Vodáci
Zdroj: oficiální zdroj
Vodáci, ilustrační foto

Nejběžnější malé plavidlo pro sjíždění řeky, kanoe, stojí okolo 15 tisíc korun. Pronájem stejné lodě je několikanásobně levnější.

Základem příjemné dovolené strávené v přírodě sjížděním řeky je samozřejmě dobrá parta lidí, kteří se na sebe mohou vzájemně spolehnout. Bez několika dalších věcí se ale asi sebelepší tým neobejde.

 

A nejde o nic menšího než plán cesty, lodě, pádla a další drobné vybavení, bez kterého by správný a zodpovědný vodák neměl vůbec vyrazit.

 

O všechny praktické starosti se dokáží postarat vodácké půjčovny. V Česku jich je několik desítek a jsou poblíž každé splavné řeky.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Kanoe, rafty, pádla, vesty...

 

Sortiment všech půjčoven je až na malé detaily stejný. Pronajímají se hlavně plastové, výjimečně laminátové, kanoe, kajaky, nafukovací kanoe Pálavy a rafty.

 

Rozdíl už je ovšem v cenách. Kanoe se dá v půjčovně pořídit za 90 až 220 korun na den. Některé firmy půjčují takzvané komplety, které většinou sestávají z lodě, dvou pádel, dvou barelů a vest. V takovém případě se ceny pohybují mezi 200 až 250 korunami.

 

Podstatně dražší, ale stále více oblíbené jsou rafty. Do nafukovacího člunu se vejde čtyři až šest lidí podle velikosti plavidla. Půjčovné je většinou od 500 korun do 1000 korun na den. Také v případě raftu se dá v některých půjčovnách zaplatit komplet, který stojí od 600 korun a zahrnuje raft a čtyři až šest pádel.

 

Relativně levné jsou samostatně také pádla, barely a vesty. Cena na jeden den se pohybuje většinou od deseti do třiceti korun. Některé půjčovny rozšířily svou nabídku také o přilby, neoprenové boty, nepromokavé bundy, voděodolné lodní vaky nebo třeba i nepromokavé kalhoty.

 

Půjčovny poskytují kromě pronájmu lodí také další velmi důležitou službu, kterou je přeprava lodí a mnohdy i lidí. A právě tato služba může být jedním z kritérií, podle kterého se dá zvolit správná půjčovna.

 

Některé nabízejí přepravu lodí i posádky z cíle plavby zpravidla do místa, kde jste si loď půjčili, zdarma. Jiné si nechávají za logistické služby zaplatit.

 

Čtyři dny na řece

 

Například čtyřdenní vodácké dobrodružství na horním toku Vltavy z Vyššího Brodu do Boršova nedaleko Českých Budějovic vyjde osmičlennou výpravu na čtyřech kánoích se standardním vybavením, které zahrnuje pádla, vesty a barely, na 13 600 korun (cena odpovídá nabídce konkrétní půjčovny a je proto jen orientační).

 

Jednoduchou matematikou se dá spočítat, že jeden každý člen výpravy zaplatí 1 700 korun.

 

Čtyři dny pro rafty na o něco příhodnější řece Ohři vyjdou rovněž osmičlennou skupinu na 8 600 korun (cena odpovídá konkrétní nabídce stejné půjčovny jako v prvním případě a opět je pouze orientační). Za plavbu z Tršnice u Chebu do Vojkovic u Karlových Varů by v tomto případě zaplatil každý z osmi raftařů 1 075 korun.

 

Důležité je také srovnání ceny za pronájem lodě s částkou, kterou by musel vodák zaplatit za svou vlastní loď. Nejběžněji půjčovaná plastová kanoe Vydra stojí zhruba 15 tisíc korun. Raft Colorado, který se dá pronajmout téměř v každé půjčovně, může stát od 30 do téměř 100 tisíc, podle velikosti a kvality provedení.

 

V kempu nebo v přírodě

 

Zaplacením pronájmu v půjčovně ale výdaje pro vodáky zdaleka nekončí. Další a často nezanedbatelnou položkou na vodáckém účtu jsou tábořiště.

 

Ačkoliv je kempování takzvaně na divoko, tedy ve volné přírodě, doslova nabité romantikou a dobrodružstvím, často se při takovém způsobu nocování vodáci potkávají se značnou nelibostí ze strany lesáků.

 

Řada řek totiž protéká chráněnými krajinnými oblastmi a tam se k zákazu rozdělávání ohňů ve volné přírodě přidává také absolutní zákaz táboření. Romantika tak může být vykoupena nepříjemnou pokutou a vyhnáním ze stanů uprostřed noci.

 

Příjemnou alternativou jsou kempy, které jsou přímo u řeky, platí se v nich spíše symbolické poplatky a krom kadibudky a improvizovaného bufetu často nenabízejí ani sprchy s teplou vodou. Vodák si tak může užít dostatek kontaktu s přírodou bez rizika, že porušuje zákon.

 

Noc v kempu může stát jednoho člověka dvacet korun, ale také i více než stovku. Dobrým rádcem při vybírání kempu při sjíždění řeky je vodácký průvodce nebo jen obyčejná kilometráž, ve které jsou kempy poblíž řeky zaneseny.

ina TN.cz