Čtyřkolkáři se chtějí chovat slušně. Sestavili dvanáctero

Čtyřkolkáři přichází s takzvaným dvanácterem bezpečné jízdy a chce, aby se jím řídili i další jezdci na čtyřkolkách.

Dvanáct základních pravidel slušného chování každého správného čtyřkolkáře dalo dohromady několik příznivců motosportu z Vysočiny.

 

Upozorňují kolegy hlavně na zákaz ježdění po zasetém poli nebo ohleduplnosti k dalším uživatelům lesních cest. Soubor 12 zásadních pravidel čtyřkolkáři umístili na stránky www.gram.cz.

 

Čtyřkolkářské dvanáctero

  

1. Ctím majetek svůj a stejně tak ctím majetek druhého a chovám se k němu s pokorou. Nikdy nepojedu po zasetém poli, po mlází a pokud někoho uvidím ničit majetek druhého, učiním vše, co bude v mých silách, aby se takové činnosti dotyčná osoba zdržela.
 

2. Cesty nebudu považovat za závodní dráhu. Nikoho nebudu ohrožovat svojí rychlou jízdou.
 

3. Přírodní rezervace je pro mě TABU. Je to náš odkaz potomkům.
 

4. Nechovám se hrubě, nikoho neurážím a pokud někdo uráží mě nebo mě chce vyprovokovat, raději ustoupím nebo s takovým hulvátem budu jednat asertivně.
 

5. Pokud na cestě někoho míjím, zajedu ke kraji, zpomalím, nebo úplně zastavím. Míjím-li rodinku s kočárkem, nebudu dítko budit hlukem své čtyřkolky a klidně vypnu motor. Ohleduplně se chovám i když míjím jezdce na koni, psa nebo jiné zvíře.

 

6. Neobtěžuji své okolí hlukem své čtyřkolky.
 

7. Mimo speciální trať nikdy nepoužiji otevřený výfukový systém.

 

8. Vím, že trať nebo okruh si nesmím vyjezdit v terénu sám a nikdy tak činit nebudu.

 

9. Jakémukoli střetu se vždy snažím vyhnout.
 

10. Vždy mám čitelnou registrační značku a nestydím se za ni.

 

11. Jakou míru respektu ode mě vyžadují ostatní, takovou míru respektu jsem schopen dát ostatním i já.

 

12. Tento čtyřkolkářův tucet budu šířit mezi laickou veřejnost, neboť je cestou k naplnění slov. Porozumění, touha a tolerance

 

Bezohlednost často končí tragicky

 

Čtyřkolkáři jsou trnem v oku mnohých ochránců přírody, či myslivců. Často totiž nedbají zákazu vjezdu do přírodních rezervací a chovají se v lesích a na cestách bezohledně.

 

Nejen v lese jsou ale milovníci čtyřkolek často nebezpeční nejen sobě, ale také svému okolí. V neděli například havaroval sedmnáctiletý mladík v Olomouci. Ujížděl se čtyřkolkou bez registrační značky policistům, nezvládl zatáčku a narazil do dvou zaparkovaných aut. Při nehodě se naštěstí zranil jen jeho osmnáctiletý spolujezdec. Policie navíc zjistila, že mladík vzal čtyřkolku svému otci bez dovolení a ani na ni neměl řidičák.

 

Tragická nehoda se stala v polovině července. V obci Moldany na Teplicku na silnici u tamního hřbitova srazil pětatřicetiletý čtyřkolkář devětaosmdesátiletou ženu, která zemřela na místě. Muže musel do nemocnice v Ústí nad Labem transportovat s vážnými zraněními vrtulník.

 

Pasti na čtyřkolkáře

 

Také milovníci motorových čtyřkolek ale mají problémy s jinými motoristy. Leckterý čtyřkolkář se tak nejednou setkal s nastraženým lankem nebo hřebíky na cestě.

 

Na internetu se také šíří "návody", jak s nevychovanými čtyřkolkáři zatočit. Často mají tyto techniky do humánního řešení sporu hodně daleko.

 

 

ina s přispěním Davida Pika TN.cz