Další nebezpečná hračka na trhu! Podívejte se na ty, které vaše děti můžou ZABÍT!

Rodiče by měli zbystřit. Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila dřevěnou skládačku pro děti ve tvaru housenky, která je nebezpečná! Její malé části by totiž mohlo dítě vdechnout. Prodej hračky proto ČOI zakázala. Podívejte se i na další hračky, které jsou pro vaše děti nebezpečné.

Hračku objevili inspektoři na Plzeňsku, dovozce ani vývozce nezjistili, informoval ve čtvrtek web ČOI.

 

Housenka je složená z 27 barevných očíslovaných dílků ve tvaru puzzle. Některé z nich jsou však tak malé, že by je dítě mohlo spolknout a zadusit se jimi.

 

Výrobek nebyl označený informací o minimálním věku dítěte, pro který je určený, ani žádným varováním. K nebezpečné situaci přitom může dojít při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku.

 

 

  

Česká obchodní inspekce proto zakázala prodej uvedeného výrobku. Distributor stáhnul výrobek z trhu.

 

Nebezpečná bývají také některá dětská kola nebo odrážela, která dokáží skřípnout nebo zlomit malé dětské prsty. Nebezpečnými se ale ukázaly například i vystřelovací konfety nebo dokonce kojenecké lahve či dětské kočárky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chraňte děti! Tyto kojenecké lahve jsou NEBEZPEČNÉ!

 

Ačkoliv bývají podobné nebezpečné hračky nebo pomůcky úřady striktně zakázány a výrobce je musí stáhnout z trhu, přesto se ještě čas od času na některých pultech objevují. Dávejte si na ně proto dobrý pozor. Následující seznam vám pomůže vyhnout se těmto nebezpečným hračkám.

 

Pískací hračka - želvička

Jde o pryžovou pískací želvu s malými želvičkami. Představuje riziko hlavně pro nejmenší děti, kterým hrozí udušení z uvolněné pískací součástky. Prodej výrobku byl Českou obchodní inspekcí zakázán a následně jej distributor stáhnul z trhu. Není ovšem vyloučeno, že se navzdory zákazu může v některých obchodech stále vyskytovat.

 

Nafukovací delfín

Ministerstvo zdravotnictví a Česká obchodní inspekce varovaly před nafukovacím delfínem, z něhož se mohou uvolňovat nebezpečné ftaláty. "Kyselina ftalová, potažmo diftaláty se mohou uvolňovat poté, co hračku dítě strčí do úst nebo ji osahá. Tyto sloučeniny jsou nebezpečné tím, že působí na reprodukční soustavu," uvedl hlavní hygienik Michael Vít. Hračka byla objevena při kontrole u jednoho z vietnamských obchodníků v Pečkách, další informace o jejím původu se nepodařilo dohledat.

 

Police Weapon set

 

Police Gun Force Shoot Game

 

 

Laser Gun Super Power

U všech těchto tří sad dětských zbraní se při zkoušce tahem přísavky, které jsou na konci střel nasazeny, oddělily. Přísavky se celé vejdou do zkušebního válce pro malé části (imituje dětská ústa) a k jejich oddělení je zapotřebí velmi malé síly. To znamená, že i při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku může dojít k zablokování dýchacích cest.

 

Dřevěná tahací stonožka

Naměřená volná délka šňůry je 760 mm, přičemž norma stanoví nanejvýš 220 mm. Hrozí rovněž nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí malých dřevěných kuliček, které se celé vejdou do zkušebního válce pro malé části, který simuluje dětská ústa. Tyto dřevěné kuličky o průměru 15 mm (jsou připevněné ke kolečkům) a o průměru 9 mm (připevněné na tykadlech) se při zkoušce tahem uvolnily.

 

Plastová flétna Happy Flute

V náustku flétny je vložen odnímatelný jazýček, pomocí kterého flétna vydává zvuk. Tento jazýček se však může uvolnit a dítě udusit. ČOI zakázala prodej uvedeného výrobku a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhnul předmětný výrobek z trhu. Přesto i vy můžete mít tuto flétnu ještě doma.

 

Vibrační kousátko Infantino

 Plastové kousátko tvaru červené jahody se zelenou stopkou pochází z USA.

 

Bzučilka Sassy - chladicí a vibrační kousátko

Plastové kousátko tvoří žlutooranžové tělíčko včelky s křidélky různých barev a různého povrchu. Jedno z křidélek aktivuje vibrace. Pochází z Číny.

 

Vibrující kousátko Sassy

Plastové kousátko tvoří sedm vzájemně do kruhu propojených kroužků různých textur a různých náplní. Největší sedmý kroužek připomíná záchranný pruh s fialovým středem, jehož stiskem jsou vyvolány vibrace. Kousátko pochází z Číny.

 

Disney Pú - masážní kousátko

Plastové vibrační kousátko tvaru žlutého medvídka Pú s červeným tričkem, modrým kroužkem a dvěma včelkami zelené a fialové barvy.

 

U všech těchto kousátek jsou zdrojem problémů a nebezpečí hodnoty jejich vibrací. Ty překračují o více než 40 decibelů (tedy stonásobně!) hygienický limit. Způsobují intenzivní kmitání v horní části páteře a hlavy. Kojencům a malým dětem, pro něž je výrobek určený, mohou tak silné vibrace poškodit kostru a vážně jim ublížit.

 

Houpací žirafa

Dřevěná houpací žirafa. Jde o plyšovou hračku s pevnou výplní. Výrobek představuje pro děti vážné riziko zranění, protože krk žirafy není pevný a jeho těžiště by se váhou dítěte mohlo vychýlit či ohnout. Dítě by potom mohlo přepadnout přes hlavu žirafy. Úřady sice nařídily stažení zboží z trhu, ale je možné, že houpací žirafu máte ještě stále doma.

 

Dětské odrážedlo - motorka BumbleBee

Riziko tohoto odrážela je v možnosti stlačení rukou nebo nohou dítěte mezi korunkou přední vidlice a spodkem odrážedla nad motorem. Ruce se mohou skřípnout i mezi plastovým tachometrem na řídítkách a horní částí předního reflektoru.

 

Dětské odrážedlo Cross žluté

 

Dětské odrážedlo Cross velké

 

Dětské odrážedlo Cross černé

U všech tří odrážedel hrozí možnost stlačení rukou i nohou dítěte mezi přední vidlicí a plastovou napodobeninou nádrže.

 

Kočárek pro panenku - Beautiful Pram

Skládací kočárek pro panenky pochází z Číny. Je vyrobený z růžových kovových trubek s plastovými rukojeťmi. Má plastové aretační zařízení, které však nefunguje a dítěti může uvíznout prst na straně v rámu. Konce trubek navíc vyčnívají a mají ostré hrany.

 

Plastová krabice na hračky - Box Pirat

 

Má tvar pirátské truhly s oblým víkem s vnějšími rozměry 44 x 30 cm a výškou 40 cm. Na stranách jsou plastová držadla a vnější mechanismus na zajištění víka. Udávaný objem truhly je 38 litrů. Víko uzavírá krabici vzduchotěsně, což představuje velký problém, protože uvnitř truhly se při jejích rozměrech může schovat malé dítě. Krabice se zavírá z vnější strany a je vzduchotěsná, takže se dítě při hře může uvnitř udusit.

 

Chrastítko Jakub

Plastový trojúhelník se třemi kroužky, v nichž jsou na rozdělené ose malé barevné chrasticí míčky s průměrem 30 mm. Výrobek představuje nebezpečí udušení, protože míčky lze snadno oddělit a spolknout v případě prasknutí chrastítka. Hrozí také zranění, protože plastový kryt chrastících částí může prasknout, čímž vzniknou malé ostré kousky. Úřady již zakázaly prodej chrastítka v ČR, ale přesto ho možná doma mezi dětskými hračkami můžete najít.


Plyšový pes dalmatin

Oko tohoto pejska z Číny lze odtrhnout menší silou, kterou je schopné vyvinout i dítě. Oči pak může dítě spolknout či vdechnout a zadusit se. Výrobek je sice stažený z trhu v České republice, ale mezi hračkami u vás doma může stále být.

 

Nafukovací hračky do vody

Všechny následující hračky pocházejí z Číny a všechny obsahují výrazně nadlimitní množství ftalátů. Ty mohou poškodit zdraví dětí...

tn.cz / mediafax / kos