nesmyslný dluh

Další oběť ZANA invest: Invalida musí místo pár stovek zaplatit 36 tisíc

Oběti vymahačské firmy ZANA invest přibývají. Dalším poškozeným je invalida Miroslav Vaněk. Jeho dluh se z pár stokorun vyšplhal na 36 tisíc.

Společnost ZANA invest skupuje pohledávky za neuhrazené regulační poplatky od různých nemocnic. Dluhy pacientů většinou v řádech desítek korun pak několika násobně navýší o svou odměnu a vymáhá je soudně. To je i případ tohoto invalidy.


"Vážená společnosti ZANA invest, jmenuji se Miroslav Vaněk a jsem ve vašich spárech, protože jsem údajně nezaplatil poplatek u lékaře. Bohužel nemůžu prokázat, zda je dluh skutečný nebo vymyšlený, a kvůli tomu vám dlužím36 tisíc. Jsem člověk, který nemá co ztratit, protože jsem v invalidním důchodu," stojí v dopise Miroslava Vaňka, který zaslal firmě.


Po dětské mozkové obrně je pan Vaněk na invalidním vozíku a často mívá silné záchvaty. Právě s těmi ho vždy záchranáři vozí do rumburské nemocnice. Připouští, že možná jednou nebo dvakrát nezaplatil nemocniční poplatek. Ne proto, že by nechtěl - prostě a jednoduše si to nepamatoval.


Dluh zhruba za 500 korun prodala nemocnice vymahačské firmě. Ta teď chce přes 36 tisíc. Bez varování, bez jakékoli upomínky. Dopisem teď Miroslav Vaněk prosí o slitování. "Než abych to zaplatil, tak si raději proženu hlavu kulkou. Už nevím, kde mám prát," říká zdrcený Vaněk.

 

[IMAGEBOX_950909]Exekutoři k vymáhání dluhů už nebudou potřebovat souhlas soudu
[IMAGEBOX_950909]


Pan Vaněk dostává invalidní důchod osm tisíc a šest z toho dává za nájem. S nemocnicí i vymahačskou firmou se chtěl nějak domluvit. Marně. "Faktury mi nikdo neukázal. Řekli mi, že je má ZANA invest a ta nekomunikuje," dodal poškozený.


V příštích týdnech půjde Miroslav Vaněk kvůli dluhu, o kterém nevěděl, k soudu. Pořád doufá, že obří částku nebude muset zaplatit. Nechce se mu věřit, že už tak těžký životní úděl, by mu chtěl někdo úmyslně dělat ještě horším.
 

anš tn.cz / TV Nova