Blondýny nosí Paroubkovi smůlu. Borůvková neprošla

Alena Borůvková se nestala novou místopředsedkyní ČSSD. V tajné volbě o tom rozhodl Ústřední výkonný výbor strany.

Jiří Paroubek má na blondýny v posledních dnech smůlu. Poté, co Kateřina Brožová oznámila, že nebude usilovat o zvolení do Sněmovny, neuspěla ve volbě do vedení strany ani Alena Borůvková.


Podívejte se na reportáž o kandidatuře Kateřiny Brožové.


Ústřední výkonný výbor ČSSD tajným hlasováním rozhodl o tom, že se Borůvková nestane místopředsedkyní strany. Pro bylo pouze 68 členů výkonného výboru. Proti 48. Do vedení potřebovala 104 hlasů. Volba se proto opakovala ve druhém kole.


GALERIE: Borůvková se na sjezdu ČSSD nestala místopředsedkyní

1
/
5
Zdroj: Mediafax
V Praze se sešel Ústřední výkonný výbor ČSSD-1 ; Alena Borůvková na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD.
Ani v druhém kole ale Borůvková jako jediná kandidátka neuspěla. Nyní bude o obsazení postu místopředsedkyně strany rozhodovat další zasedání Ústředního výkonného výboru strany, které se bude konat na podzim po říjnových volbách. Ve vedení ČSSD totiž nějaká žena být musí, určují to stranické stanovy.


Borůvková byla na funkci místopředsedkyně nominována už v dubnu. Volby ale byla tehdy odložená na červen. Více TADY. Místopředseda strany Roman Onderka už před sobotní volbou řekl, že není jisté, zda skutečně bude zvolena.


Paroubek Borůvkové při volby věřil


Jiří Paroubek ale na blonďatou Borůvkou sázel. Během sobotního zasedání zdůraznil, že věří, že Borůvková zvítězí. Nicméně dodal, že vidí problém v příliš přísných stanovách strany.


"Uznejte sami, že jsme si laťku pro volbu místopředsedy ve stanovách dali příliš vysoko. Nicméně i přesto věřím, že paní Borůvková uspěje,“ řekl Paroubek po té, co do urny vhodil svůj hlas.


Po volbě Paroubek dodal, že počet hlasů byl úspěchem, Borůvková se ale předsedkyní nestala. To předseda přičetl tomu, že čtvrtina delegátů na zasedání chyběla. Podle Paroubka je otevřená možnost dalších nominací.


Předseda ČSSD také oznámil, že 4. července se bude v Praze konat programová konference. Z ní vzejdou definitivní podoby kandidátek i volebního programu.


Chtěli známější nebo výraznější osobnost


Část sociálních demokratů žádala do funkce místopředsedkyně známější či výraznější osobnost. Podle stanov sociální demokracie musí být ve vedení ČSSD alespoň jedna žena, na nedávném sjezdu strany se ji ani po několika pokusech zvolit nepodařilo.


Borůvková nedokázala spolustraníky přesvědčit ani svým projevem. Odpovědí na otázku, proč by se měla dostat do vedení strany, prý byla věta, protože je jedinou kandidátkou na post místopředsedkyně. Tato slova sociální demokraty příliš nepřesvědčila.


Šestatřicetiletou Borůvkovou navrhla do funkce místopředsedkyně pražská ČSSD. Kandidátku, která má zkušenosti z práce na ministerstvu zahraničí, podle některých médií do funkce prosazovala mimo jiné manželka předsedy strany Jiřího Paroubka Petra.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hav TN.cz