Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vlaky na Slovensko nejezdí, u Jablunkova se zas propadl tunel

SŽDC až do odvolání zastavila železniční dopravu na trati Mosty u Jablunkova - Čadca.

V Mostech u Jablunkova se v neděli propadla další část rozestavěného železničního tunelu. Správa železniční dopravní cesty proto až do odvolání zastavila železniční dopravu mezi Českem a Slovenskem. Tunel je podle posledních měření nestabilní. Uzavírka může trvat až pět dní. Poprvé se propadl v neděli.

 

"České dráhy nahradí mezi českým Jablunkovem a slovenskou Čadcou všechny osobní vlaky včetně spojů EuroCity autobusy. Noční rychlíky Šírava a Excelsior pojedou odklonem přes Horní Lideč mimo Ostravsko," sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

 

Mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla tvrdil, že tunel byl uzavřen preventivně kvůli budovaní podpěry. Nakonec ale vyšlo na povrch, že se tunel skutečně opět propadl.

 

"Propadl se další úsek tunelu v úseku asi 15 metrů," řekl mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš.

 

Stavební společnost Subterra kvůli tomu v úterý večer evakuovala obyvatele domu nejblíže kráteru u tunelu. Jejich nemovitost ale prý poškozena není, její zřícení podle mluvčího firmy nehrozí.

 

"Jde o preventivní opatření. Přikročili jsme k němu v úterý večer, když se propadla druhá část tunelu," řekl Beneš s tím, že tříčlenná rodina nyní bydlí v nedalekém hotelu na náklady firmy.

Dopravní komplikace způsobila stavba nového tunelu, který společnost Subterra razí v těsném sousedství stávajícího. Nově ražený tunel se propadl poprvé v neděli ráno. Hornina zavalila asi 70 metrů dlouhý úsek. Na povrchu vnikl kráter o velikosti 7000 metrů čtverečních. V úterý se propadla další část nadloží tunelu. Celkem je nyní zavaleno asi 80 metrů tunelu.

 

 

gib s přispěním Evy Myšíkové tn.cz / ČTK