Zaměstnanci se bojí

Další šikana u České pošty: Pošťačky musí nosit GPS. Prý aby se "neflákaly"

Pošťačky u sebe musí nosit GPS. Tedy zařízení, které ukazuje, kde v dané chvíli jsou a jak dlouho. To prý proto, aby byly pod kontrolou a nepromarnily v práci ani vteřinu. Tvrdí, že je to jen další součást šikany a ponižování. Protože ale nechtějí přijít o práci, raději mlčí. Štáb TV Nova dnes vyrazil na jednu takovou pošťáckou trasu.

Středočeské Kounice se čtrnácti sty obyvateli, devět hodin dopoledne. Jedna doručovatelka uvnitř pošty už od rána třídí zásilky. V deset nasedá s první várkou na kolo. Všechno najednou totiž neuveze. "Holky tahají břemena těžší, než je15 kilo," řekla bývalá pošťačka.

 

Jak to mají pošťačky náročné, se rozhodla TV Nova změřit. Reportérka se vybavila krokoměrem a vydala se na cestu. Po první várce měla pošťačka za sebou podle krokoměru 3 851 kroků. Těch várek následovalo ještě asi 5.

 

Ve tři odpoledne, po 12 kilometrech, služba skončila, aby po víkendu začala znovu. To všechno asi za 12 000 korun čistého měsíčně. A s velkým bratrem za zády v podobě GPS, který je hlídá. "Většinou to holky mívají v kapse," vysvětluje pošťačka.

 

Šéfové je prý kontrolují, aby se náhodou neflákali. Kromě roznášení zásilek totiž ještě musejí prodávat pojistky a úvěry. "Budete uzavírat a budete brát peníze. Jestli ne, máte smůlu. Je to hrozná buzerace," doplňuje pošťačka.

 

 

Situaci kolem doručovatelek už delší dobu sledují nezávislé odbory. "To, že jim dali ty GPS, to beru jako šikanu," myslí si odbory. "Pokud někdo je přesvědčen o tom, že ho někdo v zaměstnání šikanuje, aby podal podnět," argumentuje mluvčí České pošty Marta Selicharová.

 

Jenže, pošťačky se bojí, že když si budou stěžovat, tak okamžitě dostanou vyhazov a jinou práci sotva seženou. Chtějí se proto obrátit na inspektorát práce. I tam se TV Nova vydá.

kos / s přispěním Romany Proškové TN.cz