Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.11. 2013 10:24
JAK BUDE?

Další SNÍH a MRÁZ! Na silnicích se tvoří jazyky, valí se CHUMELENICE

Mráz a zima
Zdroj: Getty Images

Do Česka dorazil arktický vzduch a ten k nám dál bude proudit ze severu. Místy napadlo až 10 centimetrů sněhu, meteorologové varují před sněhovými jazyky a náledím na silnicích. Mrznout a sněžit má i nadále.

"Za studenou frontou k nám bude po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy proudit studený vzduch od severu. Výrazné ochlazení bude doprovázené čerstvým větrem 4 až 9 m/s, na horách silným větrem 10 až 15 m/s. Nárazy větru dosáhnou v pondělí v nižších polohách místy 15 až 20 m/s, na hřebenech severních hor až 25 m/s (90 km/h). Na horách očekáváme nový sníh do pondělního rána 5 až 10 cm, do úterního rána dalších 2 až 10 cm, v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech místy až 25 cm. V horských oblastech v polohách nad 600 m se v důsledku kombinace sněžení a větru budou místy tvořit sněhové jazyky. Během úterý bude sněžení a vítr postupně slábnout. Vlivem ochlazení v nočních hodinách pod bod mrazu se bude na silnicích na severovýchodě území místy tvořit náledí, na ostatním území jen ojediněle," uvedl ČHMÚ.

 

Kolik sněhu napadalo u vás? Fotky a videa posílejte na zpravy@nova.cz nebo na facebook TN.cz
 

Liberecký kraj
Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice. Některé úseky, zejména na horských silnicích, jsou namrzlé. Teplota v kraji se drží mírně pod nulou. Problémy může působit i silný vítr. Doprava je ale zatím plynulá, bez nehod.
 

Zlínský kraj
Padá sníh, sněží především na Vsetínsku a Zlínsku, v ostatních částech kraje prší nebo padá déšť se sněhem. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností.
V kraji je dnes ráno zataženo, viditelnost je vlivem srážek snížená. Fouká místy i silný vítr. Teplota se pohybovala od minus dvou do plus dvou stupňů Celsia. Podle meteorologů může být dnes sněžení v Beskydech trvalejší a mohou se tam tvořit také sněhové jazyky.

 

 

Vysočina
Ujetý sníh leží na silnicích ve vyšších polohách Žďárska. Hlavní tahy, které se solí, jsou v tomto okrese holé a mokré. Jinde v kraji pršelo nebo byly smíšené přeháňky. Vozovky tam jsou mokré nebo vymrzlé, sjízdné jsou s opatrností. K ránu byl na Vysočině třístupňový mráz.
Sněhové přeháňky se na Vysočině mohou místy objevovat i během dne. Bude také dost foukat vítr. Sněžit by v kraji občas mohlo i v úterý a ve středu.
 

Plzeňský kraj
Slabý poprašek sněhu krytý posypem, který může místy namrzat, je dnes na silnicích ve vyšších polohách Plzeňského kraje. Všechny silnice jsou sjízdné, zejména na Klatovsku a Domažlicku by měli řidiči věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Teploty i tam klesly přibližně k minus čtyřem stupňům. Na Šumavě až k minus sedmi stupňům. V okolí Plzně je navíc místy silnější nárazový vítr.

 

 

Olomoucký kraj
Až deset centimetrů sněhu napadlo dnes nad ránem na Šumpersku. Sněžit začalo i jinde v Olomouckém kraji. Na Jesenicku se místy kvůli silnému větru tvoří i sněhové závěje. Silnice jsou sjízdné při zvýšené opatrnosti, leží na nich rozbředlý sníh a na cestách udržovaných inertně ujetá vrstva sněhu krytá posypem.
 

Pardubický kraj
Na silnicích v Pardubickém kraji leží ve vyšších polohách poprašek sněhu. Místy mohou vozovky také namrzat. Se slabou vrstvou sněhu se mohou řidiči potkat na Chrudimsku, v okolí Lanškrounu nebo Žamberku na Orlickoústecku. Na Hlinecku komunikace namrzají. Teploty se pohybovaly mezi minus pěti až plus dvěma stupni.
 

Královéhradecký kraj
V horských oblastech Královéhradeckého kraje v noci na dnešek sněžilo. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Například v horských oblastech Krkonoš fouká silný vítr, v některých oblastech Orlických hor mohou silnice namrzat. Na hřebenech Krkonoš klesly teploty až devět stupňů Celsia pod bod mrazu. Během dne by se teploty měly pohybovat kolem nuly, místy se mohou objevit sněhové přeháňky.

 

 

Ústecký kraj
V horských oblastech Ústeckého kraje v noci na dnešek sněžilo, silnice jsou tu sjízdné se zvýšenou opatrností. Podle meteorologů se sněhové přeháňky mají objevit i přes den, především na horách. Na silnicích v Krušných horách leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, se zvýšenou opatrností jsou sjízdné. Podobně by tomu mělo být na výše položených silnicích Děčínska. Nejvyšší teploty se mají pohybovat mezi minus dvěma a plus dvěma stupni Celsia.
 

hel tn.cz / ČTK