Spor o DPH

Daňový balíček ještě nemá vyhráno, varuje náměstek ministra financí

Miroslav Kalousek
Zdroj: Mediafax
Náměstek ministra financí Miroslava Kalouska naznačil, že ačkoliv vláda získala podporu pro daňový balíček, vyhárno ještě nemá

Premiér Petr Nečas sice oznámil, že má dostatečnou podporu k tomu, aby protlačil vyšší DPH. Náměstek ministra financi Ladislav Minčič ale prohlásil, že daňový balíček ještě nemá vyhráno.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič zapochyboval o tom, že daňový balíček, který protlačuje vláda, skutečně začne platit. Jeho schválení v Poslanecké sněmovně může ještě zvrátit Senát nebo prezident. Podle něj je tak možné, že od ledna platit nebude. Minčič to v úterý řekl v Rádiu Impuls.
 

"Kdyby, ty procesy v legislativě, které mají pod kontrolou koaliční strany, byly co nejrychlejší, zároveň však všechny ty procesy, které může efektivně ovlivnit opozice, byly maximálně dlouhé, tak se skutečně dostáváme na pomezí starého a nového roku a tam skutečně na každém jednotlivém dni bude záležet," prohlásil Minčič.
 

Pokud sněmovna daňový balíček ve středu přijme, bude o něm ještě rozhodovat Senát a dá se předpokládat, že ho díky převaze opoziční levice vrátí zpět dolní parlamentní komoře. Sněmovna ho sice může znovu přehlasovat, opět vrátit jí ho ale může prezident.
 


O daňovém balíčku se bude jednat už ve středu. Trojice rebelujících poslanců ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se před hlasováním o balíčku vzdá mandátu poslance, hlasovat za ně budou náhradníci, kteří s největší pravděpodobností podpoří usnesení kongresu ODS. Ruku pro takzvaný konsolidační daňový balíček zvedne i exministr školství Josef Dobeš, stejně jako poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla, kteří se rozhodli hlasovat loajálně s vládou.
 

Vláda tak bude mít ve sněmovně dost hlasů na to, aby zákon, s kterým spojila svoji důvěru v Poslanecké sněmovně, prosadila.

tn.cz / Mediafax / hmr