Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dědické otazníky

Dědictví po Monice a Klárce: Co získá Kramný a proč je důležité, kdo zemřel první

Kramný
Zdroj: Archiv Petra Kramného
Rodina Kramných

Tomu, aby Petr Kramný získal dědictví po své mrtvé dceři a manželce, teoreticky nic nebrání. V praxi to ale bude složitější a dědické řízení se může nejen protáhnout, ale i pořádně zkomplikovat. Přečtěte si proč...

O dědictví rozhoduje ze zákona soud. Ten jediný také zahajuje dědické řízení. Stačí mu k tomu jen vědět, že existuje zesnulý, což soudu hlásí příslušná matrika.
 

V tom případě je pravděpodobné, že dědické řízení už bylo zahájeno nebo se tak přinejmenším v brzké době stane. "Existují zesnulí i dědic nebo dědicové. Podle mého  názoru už by tedy dědické řízení mohlo běžet," domnívá se advokát Jan Černý.
 


Dosud ovšem není jasné, jak a proč Klára a Monika Kramných zemřely. Egyptská policie drží Petra Kramného v zemi a nedovoluje mu ji opustit. S Kramným totiž stále - alespoň v jedné z vyšetřovacích verzí - policisté počítají jako s možným vrahem své dcery a manželky. Stejnou verzi mají nepochybně i čeští policisté.
 

Může v takovém případě Kramný dědit? Teoreticky by tomu nic nemuselo bránit ani v tuto chvíli. Kramný není trestně stíhán, Egypťané ho v zemi drží oficiálně jako svědka a neoficiálně jako podezřelého. Na dědictví by to nemuselo mít žádný vliv.

 


"Pokud tu jsou ale všechny ty závažné okolnosti kolem celého případu, může soud dědické řízení zahájit a třeba obratem ho pak do vyjasnění případu pozastavit," tvrdí advokát Černý. Čekání na dědictví se tak pozůstalému Kramnému může ještě pořádně prodloužit.
 

To ale není všechno. I kdyby se ukázalo, že Kramný nemá se smrtí své dcery a ženy nic společného, řízení se stále ještě může podstatně zkomplikovat. A to pokud by se soud zabýval tím, v jakém pořadí obě oběti zemřely.
 

 

Jejich smrt sice zřejmě dělily jen minuty, ale problém by to být mohl. "To, ze zemřela jedna z obětí dříve než druhá, by opravdu mohlo dědické řízení zkomplikovat," domnívá se advokát Jan Černý. Ať už zemřela dříve matka nebo dcera, jedna z nich se stala alespoň na krátkou chvíli dědičkou po druhé. Předjímat rozhodování soudu však advokát Černý nechce a přiznává, že se s podobným případem ještě nesetkal. 
 

To, že Klárka a Monika zřejmě zemřely v rozmezí několika minut po sobě, je podle něj úplně stejné, jako kdyby zemřel právoplatný dědic v průběhu neuzavřeného dědického řízení - třeba po čtrvt roce. I pak by se soud musel zabývat spravedlivým rozdělením dědictví.
 

 

Zbývá ještě varianta, že Kramný je vrah své rodiny a soud mu to prokáže. "Pokud by byl odsouzený, dědicem po svých obětech pochopitelně nemůže být a nebude," uzavřel advokát Jan Černý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mohla se Monika a Klárka otrávit nečím v moři? Víme, jakým způsobem rybí jedy zabijí!

Boj o dědictví: Otevírá se závěť Jiřiny Jiráskové!

Ivetiny peníze nechci! prohlásil Rychtář a jako důkaz požaduje předmanželskou smlouvu

VÁŠ PŘÍBĚH: Jsem tlustá, manžel si mě vzal pro peníze!

TEST: Jaký je tvůj vztah k penězům?

tn.cz / gar