Varování na víkend

DEJTE SI POZOR! Klíšťata budou o víkendu útočit ve velkém

Pokud se o víkendu chystáte do přírody, dejte si pozor. Ve velkém totiž budou útočit klíšťata! Jejich aktivita bude na nejvyšších stupních, proto byste měli v každém případě použít repelent.

Dnes dosáhne aktivita klíšťat dokonce stupně 9 z desetibodové škály, což je nejvyšší riziko. Odborníci proto lidem důrazně radí používat repelent. V listnatých a smíšených lesích byste měli chodit jen po zpevněných cestách. Doma byste se měli večer i ráno pořádně zkontrolovat a případně klíšťata odstranit.
 

Zítra bude riziko o něco nižší, stále bude na stupni 8. Odborníci proto doporučují i při tomto stupni použít repelent. Neměli byste sedat a lehat v prostorech, neměli byste chodit do křovin a vysoké trávy, zejména na krajích lesa a okrajích potoků, říček a řek. Opět byste se měli ráno i večer dobře prohlídnout a případně odstranit klíšťata.
 

V neděli bude aktivita klíšťat na stupni 7, což je velké riziko. Hydrometeorologové dávají stejná doporučení jako v sobotu.
 

Klíšťata jsou přenašeči dvou závažných chorob, lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejznámějším onemocněním je klíšťová encefalitida, každý rok jí v Česku onemocní kolem 600 lidí, v krajních případech může člověk zemřít.
 

[IMAGEBOX_987318]Slunečný víkend probudil i klíšťata. RADY, jak se chránit!

[IMAGEBOX_987318]

Před nákazou je možno se chránit očkováním. Očkováno proti klíšťové encefalitidě je ale jen zhruba 17 procent lidí. Česko v tomto případě vede žebříček zemí, kde se očkování podceňuje. Za Českem je Lotyšsko a Švédsko.
 

Proti lymeské borrelióze, kterou také přenášejí klíšťata, zatím účinná vakcína neexistuje, dá se ale na rozdíl od encefalitidy léčit. U encefalitidy současná medicína pouze zmírňuje průběh onemocnění.
 

Při odstraňování klíštěte byste měli být velice opatrní. Lékaři radí místo zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi pět minut. Na vytahování klíštěte se hodí buď speciální kleštičky, nebo speciální pinzeta. Klíště je potřeba zachytit těsně u kůže a kývavým pohybem ho opatrně odstranit. Místo zakousnutí se pak musí znovu potřít dezinfekcí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hmr tn.cz / Mediafax