Dělnická strana má znovu namále. Verdikt až v listopadu

Neonacisté přijíždějí do Bíliny
Zdroj: Daniela Pilařová
Bude Dělnická strana v Česku postavena mimo zákon? Její osud má v rukou Nejvyšší správní soud. Ilustrační foto

Soud znovu jednal o návrhu ministerstva vnitra na zrušení Dělnické strany. Ta se má k návrhu na svůj zákaz vyjádřit. Teprve potom padne verdikt.

Je Dělnická strana v čele s Tomášem Vandasem natolik nebezpečná a ohrožující demokracii, že by se měla zakázat? Stát už podruhé říká hlasité ano.

Otázkou je, jestli se nechají přesvědčit i soudci Nejvyššího správního soudu, kteří už jednou návrh na zákaz krajně pravicové strany obdrželi a shodili ze stolu. A ministerstvu v čele s tehdejším ministrem Ivanem Langerem dali jasně najevo, že návrh neměl dost argumentů a byl šitý horkou jehlou.

Ve středu ráno začal celý proces znovu. Senát soudu pro řízení ve věcech politických stran se rozhodl dát Dělnické straně prostor. Usnesl se na tom, že strana se má k návrhu na zrušení do 15. listopadu vyjádřit.


Tomáš Vandas a další vedení strany má tak měsíc a půl. Do této doby musí sepsat podklady, ve kterých bude reagovat na osmdesáti stránkové stanovisko vlády. Hned potom co vedení strany vládní návrh dostane poštou, ho Nejvyšší správní soud zveřejní v úplném znění na svém webu.


A teprve až soud dostane zpět písemné stanovisko Dělnické strany, zvolí další postup v procesu. Boj státu s extrémisty tak má zatím otevřený konec.

 

TN.cz