Denní tisk: Pomeje krade peníze a každý Čech dluží 111 tisíc

Dnešní tisk se věnuje z převážné části ekonomice. Varuje před rostoucím státním dluhem a upozorňuje na zvyšovánmí daní.

Lidové noviny píší o státním dluhu, který každým rokem roste. Česko si v následujících třech letech bude muset půjčit téměř 900 miliard korun. Každý Čech včetně novorozenců už nyní dluží zhruba 111 tisíc korun. V následujících letech se částka vyšplhá až na 200 tisíc korun. Stát si totiž půjčuje stále další peníze kvůli narůstajícím dluhům státních financí.

 

Globální ekonomika v roce 2010 vzroste o 2,4 procenta. Touto prognózou OSN se na titulní straně zabývají Hospodářské noviny. Světovou ekonomiku by podle zprávy měly podržet rozvojové země, jejichž ekonomika v průměru vzroste o 5,4 procenta. Organizace spojených národů zároveň vyčíslila, kolik utratily vlády a centrální banky po celém světě od roku 2008 na boj s krizí. Jedná se o 20 bilionů dolarů.

 

Právo píše o vyjádření premiéra Jana Fischera, které se týká růstu daní. Od ledna 2010 podle současného premiéra poroste daň z přidané hodnoty, spotřební daň u pohonných hmot a cigaret, ale i daň z nemovitostí. Podle premiéra Fischera dojde k diskuzi o zvýšení daní už na jaře roku 2011. Premiér pravděpodobně reaguje na zprávu ministrů financí zemí EU. Ta říká, že pokud Česká republika od roku 2010 do roku 2013 nesníží státní deficit o jedno procento HDP ročně, bude ji postihovat.

 

Mladá fronta Dnes se na titulní straně zabývá internetovou šikanou. Útoků pomocí sociálních sítí jako je Facebook přibývá každým dnem. Psychologové tvrdí, že počítače, internet a mobilní telefony napomáhají k ponižování spolužáků těm, kteří by je ponižovali i bez těchto technologií. Internet je pro ně další možností, jak skrytě ubližovat a napadat ostatní. Ve Velké Británii už jeden takový případ skončil tragicky. Patnáctiletá Britka se v důsledku internetové šikany na síti Facebook zabila.

 

Deník Blesk přináší rozhovor s Ivetou Bartošovou, která otevřeně prozrazuje okolnosti svého rozchodu s Jiřím Pomeje. Zpěvačka tvrdí, že Pomeje ji nutil lhát médiím a organizoval jí život. Poslední kapkou, která vedla k rozchodu sledovaného českého páru, bylo Ivetino zjištění, že Pomeje jí krade peníze.

tn.cz / hru