Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 1. 2008

Deset let poté: Dagmar Havlová pískala v Parlamentu

Před deseti lety byl naposledy zvolen Václav Havel českým prezidentem. V té době byli ještě v parlamentních lavicích i republikáni, kteří prezidentovi pěkně zavařili. Jejich provokace nevydržela Havlova manželka Dagmar, která neváhala při schůzi poslanců a senátorů pískat.

Historicky první společná schůze Poslanecké sněmovny a Senátu, která se konala 20. ledna 1998 ve Španělském sále Pražského hradu, měla na programu jediný bod - volbu hlavy státu. O prezidentský úřad se ucházeli tři muži - tehdejší prezident Václav Havel, komunisty navržený astrofyzik Stanislav Fischer a předseda republikánů a poslanec Miroslav Sládek. Ten se však volby nemohl zúčastnit, neboť byl v souvislosti s obviněním z rasové a národnostní nesnášenlivosti ve vazbě.

Havel jenom o hlas

Volba byla dramatická - v druhém kole byl nakonec rozdílem jediného hlasu zvolen Václav Havel - a měla ještě dramatičtější dohru. Na hrubý výpad republikánského poslance Jana Vika proti Havlovi po slavnostním vyhlášení výsledků reagovala prezidentova manželka Dagmar tak, že dvakrát zapískala na prsty.

"Proti tomu, co zaznívalo z úst některých poslanců, mám pocit, že jsem to nepřepískla," prohlásila po pár dnech v tisku. Havel své druhé funkční období v úřadu českého prezidenta zahájil inaugurací 2. února 1998. Prezidentský slib ale skládal už počtvrté, neboť byl v letech 1989 až 1992 dvakrát zvolen československým prezidentem. Úřad prezidenta vykonával do 2. února 2003.

ČTK
Reklama