Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Čeští lékaři zabodovali

Dívenku (4) dělilo jen pár dní od smrti. Lékaři z IKEMu ji zachránili

Pražský IKEM zachránil další mladý život. Čtyřleté holčičce Melině tam transplantovali játra, díky kterým dostala šanci dožít se dospělosti.

Dívenka je jedním z šedesáti dětí, které za pět let v IKEMU odoperovali. Jako jediní v České republice totiž dokážou transplantovat játra dětem, které váží méně než patnáct kilogramů.

 

Melina by si měla hrát doma ve východních Čechách s panenkami, místo toho zatím tráví dětství v nemocnicích. Od narození má totiž nefunkční žlučovody, které ji dostaly až na hranici života a smrti.

 

Před třemi týdny jí transplantovali játra poprvé, a to od dětského dárce. Bohužel její tělíčko je nepřijalo. Stav Meliny se začal prudce zhoršovat, i proto lékaři přistoupili k další operaci. Tentokrát dostala část jater od dospělého člověka.

 

"Byl tady nepoměr mezi vahou příjemce a dárce, a tudíž jsme museli tenhle nový štěp zmenšit. Část, když to řeknu lidsky, jsme uřízli a tu menší část jsme natransplantovali Melině,“ popsal operaci vedoucí programu dětských transplantací Libor Janoušek.

 

Operace byla velmi náročná, u malých dětí je totiž složité napojit drobné cévy a játra správně uložit. Melina ale měla štěstí. "Dopadlo to dobře. Její stav je stabilizovaný. Postupně ji budeme probouzet a odvykat od umělé plicní ventilace,“ řekla lékařka dívenky Eva Kieslichová.

 

Pokud půjde vše dobře, mohla by malá Melina opustit brány nemocnice přibližně do měsíce. Za dva roky by potom mohla nastoupit jako každé normální dítě na základní školu.

 

 

Pro Melininu mámu byl poslední měsíc ten nejhorším v jejím životě. Tři dny před operací nespala, dnes byla úplně na dně. Veškeré zbytky svých sil věnovala své dcerce. "Je to pro ni velmi náročné, protože holčička byla ve velmi špatném stavu,“ popsala stav matky Kieslichová.


Pražský IKEM je jedinou nemocnicí v Česku, kde transplance u tak malých dětí dělají. Jejich počet stále stoupá. Za prvních sedm měsíců letošního roku zachránili stejný počet dětí jako za celý loňský rok.

 

 

/ kos / s přispěním Veroniky Velcové TN.cz