Čeští lékaři zabodovali

Dívka (4) vyhrála nad smrtí. Transplantaci zvládla, těší se do parku na labutě

Stav čtyřleté Meliny, která je po transplantaci jater, se zlepšil. Ačkoli ještě před týdnem nebylo jasné, jestli vůbec bude žít, dnes ji lékaři propustili z pražského IKEMu a převezli ji k doléčení do Thomayerovy nemocnice.

"Už vypadá úplně jinak, než před tím, po té první operaci. Chce se jí neustále papat, je růžová, je hezká, bříško ji už tak nebolí,“ popsala stav holčičky její maminka Světlana Žydyková.


Pro Melinu je to první dobrá zpráva po čtyřech letech. Zatím poznala víc bolesti a utrpení než kdokoli jiný. Od narození měla problémy se žlučovody a ve třech letech jí přestala fungovat játra. První transplantace v pátek 13. července se nepovedla. Její malé tělíčko orgán nepřijalo.

 

"Nebylo to nic hezkého, protože nám řekli, že ji zachrání jen transplantace, akorát že se nevědělo, kdy se najde dárce, jestli to stihneme,“ vzpomíná na chvíle hrůzy starostlivá maminka.

 

Až druhá operace minulý týden dopadla dobře. Melina svůj boj o život vyhrála a její stav se začal rychle zlepšovat. I proto ji lékaři převezli do Thomayerovy nemocnice na doléčení.

 

Tentokrát jsou optimističtí i lékaři. Nepředpokládají, že by u dívenky nastaly nějaké komplikace. "Má všechny předpoklady, aby v průběhu několika měsíců zase začala chodit a běhat,“ řekl lékař Meliny Milan Ročeň.

 

"Plánujeme hodně, chceme na procházky, chceme se jít podívat do parku na rybičky, na labutě,“ prozrazuje paní Žydyková. Než lékaři Melinku pustí domů, musí se jí ještě dobře zahojit rána po operaci. Teď je hlavní, aby co nejrychleji nabrala síly a začala s rehabilitací. v Thomayerově nemocnici si pobude ještě přibližně měsíc, pak už se konečně vrátí domů. Za doktory bude dojíždět už jenom na kontroly.

 


Melina je sedmé dítě, kterému lékaři pražského IKEMu úspěšně transplantovali játra. Jsou jediní, kdo se na tak malé děti v Česku zaměřují. Jejich operace jsou totiž mnohem náročnější, než u dospělých lidí. Aby se štěp do malého tělíčka vešel, musí ho lékaři vždy pečlivě vytvarovat, aby netlačil na jiné orgány. Vzhledem k velikosti je složité i samotné napojení cév. Ty bývají mnohdy mikroskopické.

 

Zatímco malá Melina má svou bitvu z velké části za sebou, v IKEMu lékaři dále pokračují v zachraňování životů. Dnes v noci dostal nová játra osmiletý chlapec. I on operaci zvládl.
 

Podívejte se na reportáž o operaci Meliny:

 

 

/ kos / s přispěním Veroniky Velcové TN.cz