Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 2. 2014
Poslední rozloučení

Dnes pohřbí ZRÁDCE Biľaka! Muže, jenž pozval do Československa okupační vojska

Vasil Biľak
Zdroj: isifa.com

Pohřbí zrádce Vasila Biľaka. Byl to jeden z hlavních signatářů tzv. zvacího dopisu, který v srpnu 1968 pozval do Československa okupační vojska Varšavské smlouvy. Ke spoluautorství zvacího dopisu se ale nikdy nepřiznal.

V bratislavském krematoriu se v úterý odpoledne uskuteční poslední rozloučení s bývalým vysokým funkcionářem Komunistické strany Československa (KSČ) Vasilem Biľakem, který zemřel minulý týden. Byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.
 

Biľak zemřel ve věku 96 let ve své vile ve slovenské metropoli. Na veřejnosti se už roky neobjevoval a v poslední době ho zdravotní potíže nutily zůstat na lůžku.
 


Očekává se, že Biľakova pohřbu se kromě nejbližších příbuzných zúčastní i představitelé komunistických stran ze Slovenska a dalších zemí.
 

Historici vesměs hodnotí Biľaka v historickém kontextu velmi negativně. Upozorňují například, že v 70. letech se v KSČ přidal na stranu konzervativního křídla, které vystupovalo proti snahám o demokratické změny v Československu.

tn.cz / ČTK / hmr