Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2010 09:15

DNEŠNÍ TISK: "Jídlomaty" v Česku, nedokonalé informační tabule na našich dálnicích

V úterních novinách se dočtete, že se zemědělci chystají rozmístit po republice stovky "jídlomatů", nebo že informační tabule na českých dálnicích zobrazují málo údajů a jsou ke všemu předražené.

Mladá fronta DNES přináší důkazy o tom, že za populační explozi klíšťat nemůže oteplování Země. To byl totiž jeden z oblíbených argumentů o globálním oteplování. Podle meteorologa Tomáše Vráblíka za rozkvět klíšťat může naopak stále zdravější příroda. Monokulturní smrkové lesy totiž pomalu mizí, na jejich místě vyrůstají listnaté lesy a právě v nich se klíšťatům daří mnohem víc.

 

Zemědělci po Česku rozmístí stovky automatů s nejrůznějšími potravinami, jejichž spojováním chtějí vytvořit automatizované prodejny. Dosavadní nabídku mléka a mléčných produktů tak čeká zásadní rozšíření. Informace přineslo úterní vydání Lidových novin. Už během následujících měsíců se současná nabídka automatů rozroste tak, aby nejdéle v příštím roce obsáhla kromě mléka a mléčných výrobků také ovocné šťávy, rostlinné oleje, mražené i čerstvé maso, zeleninu a další zatím neupřesněné potraviny.

 

Informační tabule na českých dálnicích zobrazují málo údajů. Nejenže je jejich pořizovací cena vyšší než v cizině, ale podle velkého evropského průzkumu, který si zadal Ústřední automotoklub, se řidiči v zahraničí oproti těm v Česku dozvědí mnohem víc. Píší o tom úterní Hospodářské noviny. Ústřední Automotoklub ve spolupráci se zahraničními partnery zpracoval tabulku s 13 otázkami ohledně fungování systému. Podle ní má Česko dva velké handicapy: nezobrazování objízdných tras při kolonách na dálnicích a absenci cizích jazyků.

 

Ukrajinští celníci na přechodu Užhorod zabavili přes 50 kartónů cigaret i vůz Volvo 35letému Čechovi. Informuje o tom deník Právo ve svém úterním vydání. Motorista se s kuřivem pokusil překročit hranici přes tzv. zelený koridor určený pro cestující, kteří nemají nic k proclení. Celníci jej přesto zastavili a nechali jej vyplnit celní deklaraci, ve které Čech ale přiznal jen malý obnos ve valutách. Při následné prohlídce celníci zjistili, že ve všech skrytých dutinách vozu jsou cigarety, celkem jich bylo 517.

tn.cz / Mediafax