DNEŠNÍ TISK: Ruští špioni se vysmívají zadrženým kolegům, děti kuřáků se rodí menší

V pondělním tisku se dočtete, že ruští špioni, kteří byli před několika dny zadrženi ve Spojených státech, jsou terčem kritiky svých moskevských kolegů, nebo že děti kuřáků a kuřaček se podle studie rodní menší a lehčí.

Ruští špioni se vysmívají svým zadrženým kolegům. Ačkoli američtí diplomaté konstatovali, že „Rusko považovalo tyto lidi za velmi důležité“, desítka moskevských špionů si myslí opak. Padají slova jako „diletanti“, Amatéři“ a „ostuda Ruska“. Píší o tom pondělní Lidové noviny. A kritika ruských médií padala i na samotnou výměnu špionů za čtyři americké vězně.

 

Pondělní Právo přináší studii vědců z brněnské Masarykovy univerzity týkající se dětí kuřáků. Tamní experti zjistili, že novorozenci kuřaček a kuřáků jsou v průměru menší, lehčí a riziko výskytu nádorových onemocněních je u nich vyšší. Látky v cigaretách také podle vědců ovlivňují DNA ve spermatu, takže zdraví dětí poškozují i otcové-kuřáci.

 

Státní firmy MERO, ČEPRO a Správa státních hmotných rezerv by se mohly časem spojit do jednoho celku a vytvořit tak v oboru petrochemie základ "národního šampióna", jakým je třeba v energetice ČEZ. Píší to pondělní Hospodářské noviny. Podle ekonomického experta ODS Martina Kocourka, který bude v nové vládě šéfovat ministerstvu průmyslu a obchodu, není výhodné, mají-li MERO, ČEPRO a Správa státních hmotných rezerv samostatnou investiční politiku a vzájemně nekoordinují svou strategii.

 

Zakázky na projektování železničních staveb, které zadává stát, nejčastěji získávají propojené společnosti Sudop Praha a Moravia Consult Olomouc. Informuje o tom pondělní vydání Mladé fronty Dnes. Na nesrovnalosti upozornila i Bezpečnostní informační služba (BIS), podle níž se firmy na zakázkách domlouvají dopředu. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na tom nevidí nic divného, odborně způsobilých firem je prý na trhu málo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

s využitím agentur TN.cz