Prasečí chřipka může ČR ohrozit do 14 dnů. Slováci zavřou hranici

Podle Svazu pacientů už brzy zasáhne Česko silně prasečí chřipka. Slovensko uzavírá hranice.

Svaz pacientů České republiky v pátek vyzval občany, aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí, nepodávali při setkání ruce, nelíbali se a cesty do zahraničí odložili na příští rok. Na veřejnosti by se navíc vždy měli pohybovat jen s rouškou přes obličej. Píše o tom sobotní Deník.

 

Anketa

Bojíte se prasečí chřipky?


Hlasovalo 11969 lidí. (Muži: 11969 | Ženy: 0)
"Do 14 dnů udeří v Česku prasečí chřipka s plnou silou. Proto žádáme spoluobčany, aby zrušili své cesty do zahraničí. Chceme také zahájit sezonu nošení ochranných roušek. V místech velkého srocení lidí by mělo být zajištěno jejich rozdávání zdarma, například před vstupem do metra nebo obchodních domů," řekl prezident svazu Luboš Olejár.

Hlavní hygienik Michael Vít to však považuje za zbytečné. "Zatím není vůbec nutné, aby lidé v Česku nosili roušky. Pokud se to změní, tak se to včas dozvědí od lékařských autorit," řekl Vít.

 

Před nošením roušek varuje i šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula. "Je to nesmysl. Naopak manipulace s rouškami vede k většímu riziku – ulpí na ní bacily a ty se při jejím sundávání snáze dostanou na ruce," vzkázal Prymula.

 

Slovensko uzavřelo hranice

 

Slovensko kvůli obavám z šíření chřipky z Ukrajiny v neděli uzavře hraniční přechod Ubla - Malý Berezný. Na Ukrajinu tak bude možné přejít jen přes přechod Vyšné Nemecké, uvedl v sobotu portál Sme.sk s odvoláním na slovenské ministerstvo vnitra.

Poslední obětí prasečí chřipky na Slovensku je žena, která zemřela v pátek v bratislavské fakultní nemocnici. "Jejímu stavu nepomohly ani další zdravotní problémy. Například se srdcem," řekla mluvčí bratislavské fakultní nemocnice Rúth Geržová. Více ZDE.

První oběť, která měla prasečí chřipku, už má také Česko. Na konci října zemřela v karlovarské nemocnici mladá žena. "Měla už déle problémy se srdcem. Virus prasečí chřipky její stav ještě více zkomplikoval," uvedla mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.Více TADY.

 

Na Ukrajině už 135 mrtvých

 

Na epidemii chřipky zemřelo na Ukrajině už 135 lidí. Uvedly to v sobotu stránky ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

 

Největší počet zemřelých pochází ze západní části Ukrajiny. Ne všechny případy jsou ale potvrzené jako úmrtí na vir tzv. prasečí chřipky. Některé smrtelné případy jsou způsobené klasickou chřipkou.

Od počátku epidemie chřipky, který se oficiálně datuje k 29. říjnu, bylo k pátku 6. listopadu evidováno ministerstvem zdravotnictví celkem 871 tisíc nemocných, z toho bylo hospitalizováno 39 tisíc pacientů nakažených chřipkou.

Mediafax TN.cz