Anketa expremiéři bodují

Do druhého kola prezidentské volby by postoupili Fischer a Zeman

Jan Fischer
Zdroj: Mediafax
Jan Fischer

Bývalí čeští premiéři Jan Fischer (nez.) a Miloš Zeman (SPOZ) by postoupili do druhého kola prezidentské volby, pokud by voliči hlasovali v září. Fischer by získal 35,5 procenta hlasů a Zeman 21,5 procenta, ostatní kandidáti zaostávají.

S velkým odstupem za zmíněnou dvojicí následují podle agentury Median straničtí kandidáti. Třetí místo v průzkumu obsadil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg (devět procent), čtvrtý skončil kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier (sedm procent) a pátý 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka nominovaný ODS (šest procent).

 

Anketa

Kdo by měl být příštím prezidentem ČR?


Hlasovalo 1162 lidí. (Muži: 1162 | Ženy: 0)
Pět procent hlasů průzkum přisoudil Vladimírovi Dlouhému, následují Vladimír Remek a Jana Bobošíková. Všichni další kandidáti jsou zahrnuti v možnosti Jiní (7,5 procenta).

 

Průzkum Medianu také zjišťoval přijatelnost jednotlivých kandidátů pro voliče ve druhém kole volby. Nejčastěji lidé uváděli jako přijatelného kandidáta Jana Fischera (53 procent), Miloše Zemana vnímá jako přijatelného 34 procent dotázaných. Také v této kategorii je za první dvojicí poměrně velká mezera.

 
Přímé volby prezidenta by se v současné době zúčastnilo 67,5 procenta oprávněných voličů. Průzkum se uskutečnil mezi 2. zářím až 2. říjnem tohoto roku na vzorku 1062 respondentů a probíhal metodou osobního dotazování. Výběr dotazovaných byl náhodný. Na otázky odpovídali lidé ve věku starší 18 let.

tn.cz / mediafax / kos