Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

demonstrace u Úřadu vlády

Těžební limity neprolomíme, vzkázal Schwarzenberg, protestujícímu davu horníků

Zdroj: Televizní noviny

Přes 1500 horníků z Horního Jiřetína vyrazilo třiceti autobusy do Prahy. Nelíbí se jim útlum těžby. Před úřadem vlády je podpoří i jejich rodiny a kolegové z Ostravska.

Kvůli útlumu těžby v dole ČSA u Horního Jiřetína přijeli ve středu před úřad vlády demonstrovat mostečtí horníci, kteří se bojí o práci. Od zimního stadionu vyrazilo v půl osmé ráno do hlavního města přes třicet autobusů.

 

Přivezly přes tisíc pět set zaměstnanců těžební skupiny Czech Coal s rodinami. V Praze je podpoří několik set těžařů z Ostravska a naftových dolů. Na demonstraci organizovanou hornickými odbory z Mostecka dorazilo asi 1700 lidí.

 

 

Před Strakovou akademií není nyní slyšet vlastního slova, tak popsal atmosféru reportér tn.cz. "Nelíbí se nám novela horního zákona, která omezuje vyvlastňování a také ekologické limity na těžbu. To pro nás znamená ztrátu práce. Příští rok by mohlo přijít o práci minimálně dva tisíce lidí," prohlásil předák hornických odborů Jiří Cinger. Horníky přišel podpořit i předseda Českomoravské odborové centrály Jaroslav Zavadil.

 

 

"Chceme pracovat, ne být na pracáku," volali před sídlem vlády horníci a mávali transparenty s hesly: "Šťovíček, hrobař havířů", "Vláda jde proti zájmům regionů", "Vy své fleky máte, nám je berete", "Uhlí zaměstnává a hřeje".

 

V projevech vyzvali prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval novelu horního zákona. Kritizovali surovinovou politiku vlády a také postup sociální demokracie v Senátu, která podpořila novelu horního zákona. "ČSSD nám vrazila kudlu do zad," nechali se slyšet horníci.

 

Kvůli demonstraci byla odkloněna doprava. Tramvaje nejezdí v úseku Malostranská - Čechův most, uvádí to web pražského dopravního podniku.

 

Místopředseda vlády Karel Schwarzenberg protestujícím vzkázal, že tato vláda těžební limity rozhodně neprolomí. Demonstrace se nelekl. "V této době si může demonstrovat v podstatě každý," vzkázal dále.

 

Podívejte se na pochod horníků Prahou


Část horníku demonstruje, další sfárali do dolů

 

Šachty podle noviny ve středu těžbu nezastaví, v práci zůstane dost lidí. Protestující jedou ve vlastním volnu a dobrovolně.

 

 

Těžební firma potvrdila, že se do akce neplete a že je zcela v režii odborů. "Lidé nejdou demonstrovat za Czech Coal, chtějí prostě práci,“ řekla Deníku Gabriela Benešová Sáričková, mluvčí Czech Coal.


 

 

Firma už musela propustit kvůli limitům 200 zaměstnanců a další mají následovat. Důl ČSA je v útlumu a skrývkové rýpadlo se připravuje k zakonzervování.

 

muf s přispěním Martina Chámera tn.cz / Mediafax