Astronauti z celého světa se sjeli na kongres do Prahy

Zástupci kosmických agentur z Evropy, USA, Ruska, Číny nebo Japonska se sjeli do Prahy, kde se od pondělí do pátku pořádá 61. ročník Mezinárodního astronautického kongresu. Akce, která je z části přístupná veřejnosti, se koná v Kongresovém centru Praha.

Kongres každý rok na podzim pořádají Mezinárodní astronautická federace, Mezinárodní institut kosmického práva a Mezinárodní astronautická akademie. V české metropoli pomáhá pořadatelům také Česká kosmická kancelář. "Nad konferencí převzal záštitu prezident Václav Klaus," informoval Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře.

 

 

Česká kosmonautika se na kongresu bude prezentovat především v pátek. Připravena je výstava mapující historii Československé kosmonautiky a přednáška kosmonauta Vladimíra Remka, který připomene svůj let z roku 1978. Akce během pátečního odpoledne budou plně přístupné veřejnosti, ta se tak bude moci seznámit se současným aktivitami a plány České republiky v oblasti kosmonautiky, uvedl Šunkevič.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Před 40 lety přivezl z Měsíce poprvé vzorek automat

 

 

Akce se každoročně účastní představitelé kosmických agentur, zástupci soukromých společností, které zabývají kosmonautikou, odborníci na tuto problematiku, astronauti a studenti příbuzných oborů. Pořadatelé podle Šunkeviče předpokládají, že se kongresu zúčastní více než 2,5 tisíce lidí.

 

 

Konference se sestává z 28 sympozií, které se dělí do dalších sekcí. Hlavním bodem programu je plenární zasedání. Akci provází také výstava, na které se prezentují velké kosmické agentury, jako je americká NASA, čínská CNSA, francouzská CNES nebo Evropská kosmická agentura, a svou práci na ní představují také soukromé společnosti specializující se na kosmonautiku. "I tato výstava bude otevřena zájemcům z řad veřejnosti," řekl Šunkevič.

 

Akce pro veřejnost se konají také mimo KCP. Ve středu v podvečer tak budou moci návštěvníci v Americkém centru Praha vyslechnout přednášku s názvem 'Jak a proč se neohroženě vydáváme do vesmíru', na které vystoupí náměstek administrátora NASA pro kosmické operace William Gerstenmaier. Ve Veletržním paláci se zase ve čtvrtek uskuteční přednáška Vesmírná architektura.

 

Kongres se v Praze koná již podruhé, poprvé tomu bylo v roce 1977, když se blížilo vyslání Vladimíra Remka do vesmíru. Organizátoři upozorňují, že vzhledem k velkému zájmu zemí o pořádání kongresu je pravděpodobné, že podobná akce se v ČR uskuteční opět nejdřív za tři desetiletí.

 

První ročník kongresu se konal v roce 1950 v Paříži. Minulý rok hostila konferenci Jižní Korea a na přes rok se astronauti a zájemci o kosmonautiku setkají v Jihoafrické republice.

 

 

tn.cz / Mediafax