Studenti se bouří, Dobeš bude vyjednávat o reformě školství s rektory

Josef Dobeš
Zdroj: Mediafax
Ministr školství Josef Dobeš vyvolal svou reformou školství masové protesty

Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude ve čtvrtek ráno o reformě vysokých škol jednat s rektory, kteří se změnami nesouhlasí.

Před budovou ministerstva je podpoří členové iniciativ Za svobodné vysoké školy a Věda žije. "Chystáme se uspořádat takový menší recesní happening, kterým chceme ukázat, jak by vypadala vysokoškolská reforma v praxi," vysvětlil Mediafaxu organizátor akce Jan Gruber s tím, že akce se zúčastní nejvýše pár desítek lidí.

 

Happening, který svolala iniciativa Věda žije, nebude před budovou ministerstva trvat příliš dlouho, organizátoři odhadují, že se skupina studentů za půl hodiny rozejde.

 

PSALI JSME:

Začal "Týden neklidu": Studenti protestují proti Dobešově reformě


Akce se koná v rámci tzv. Týdne neklidu, který odstartoval v neděli 26. února a bude trvat do pátku 2. března. Týden je nabitý informačními a protestními akcemi.


V noci na středu se v univerzitních městech, tedy Brně, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem, konala akce s názvem Noc univerzit. Vysoké školy se do pozdních večerních hodin otevřely pro veřejnost s cílem vysvětlit jí, proč považují navrhovanou reformu za nekvalitní a nedomyšlenou.


Ve středu ráno se zase několik tisíc odpůrců navrhovaných změn ve vysokém školství sešlo na náměstí Jana Palacha v Praze, odkud na protest odpůrci pochodovali k budově Úřadu vlády.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dobeš ustupuje! Školné bude jen za semestry navíc


Přednáškové akce a happeningy ukončí zřejmě v pátek debata s představiteli opozičních stran.

 

Podívejte se na reportáž o "Týdnu neklidu" v českých městech:

 

 

Reformní návrhy ministerstva školství podle akademiků a některých studentů výrazně omezí samosprávný charakter vysokých škol. "Připravovaný zákon zcela zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a zároveň i radikálně omezí vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Školy přetvoří v instituce, které budou řízené na základě libovůle politiků či komerčních zájmů, a prostřednictvím školného bude zaveden ekonomický cenzus," opakovaně tvrdí odpůrci reforem.

maš tn.cz / Mediafax